Trzęsienie ziemi w Grecji. Nastąpiły liczne wstrząsy wtórne

Świat
W centrum miasta Larissa zgromadziły się setki mieszkańców.

Po silnym trzęsieniu ziemi o magnitudzie wynoszącej, według różnych źródeł, od 6 do 6,3, które nawiedziło w środę centralną Grecję, nastąpiły liczne wstrząsy wtórne o magnitudzie od 5 do 7 - poinformowało ateńskie Centrum Geodynamiczne.

W okolicach miasta Larisa, w pobliżu którego znalazło się epicentrum wstrząsów uszkodzone zostały liczne budynki, w tym szkoła i kościoły. Nie ma jednak informacji o osobach poszkodowanych.

 

ZOBACZ: Polacy o trzęsieniu ziemi na Islandii. "Nigdy się tak nie bałam"

 

Obrona Cywilna poinformowała, że osuwiska ziemi, które powstały w pobliżu epicentrum, zablokowały częściowo lokalne drogi.

 

Trzęsienia było odczuwalne w Macedonii Północnej, Albanii, Czarnogórze i Kosowie. Epicentrum wstrząsu było około 22 km na północny zachód od Larisy, 350 km na północ od Aten, a fakt, że hipocentrum znalazło się stosunkowo płytko, na głębokości 8 km, oznacza, że należy się spodziewać kolejnych wstrząsów wtórnych - poinformował grecki sejsmolog Gerassimos Papadopulos.

"Wstrząs był mocny"

Nadal nie jest jasne, jaka dokładnie była siła pierwotnego wstrząsu. Według amerykańskich służb geologicznych USGS trzęsienie ziemi miało magnitudę 6,3, a według greckiego Uniwersytetu Arystotelesa w Salonikach - 6,0. Europejskie Śródziemnomorskie Centrum Sejsmologiczne ocenia, że wstrząs miał magnitudę 6,2.

 

ZOBACZ: Chile: trzęsienie ziemi w pobliżu Antarktydy

 

Funkcjonariusz straży pożarnej w Atenach powiedział, że nie było żadnych informacji o uszkodzeniach budynków lub poszkodowanych. - Moi koledzy to poczuli, wstrząs był mocny - powiedział strażak. Z kolei grecki sejsmolog Vassilis Karathanasis powiedział w telewizji publicznej, że drżenie było odczuwalne w całej Grecji.

 

 

Grecja: kołysały się żyrandole

 

- Nigdy wcześniej czegoś takiego nie doświadczyłem. Natychmiast wybiegłem z domu - powiedział mieszkaniec regionu Larisy państwowej telewizji ERT. Według agencji Reutera straż pożarna miała jedynie sprawdzać doniesienia o zawalonym domu w Mesochori w okolicy Elassony. Strażacy upewniali się m.in. czy ktoś nie został przysypany gruzami.

 

W sieci pojawiły się pierwsze nagrania greckiego trzęsienia ziemi. Widać na nich jak kołysze się i drży wyposażenie mieszkań.

 

 

Agencja AP opublikowała zdjęcia centralnego placu miasta Larisa, na którym zgromadziły się setki mieszkańców. Ludzie opuścili swoje mieszkania z obawy przed możliwymi kolejnymi wstrząsami. Według lokalnego serwisu larissanet.gr straż pożarna uratowała we wsi Mesochori starszego mężczyznę, którego dom uległ zawaleniu. Poszkodowany został karetką przewieziony do szpitala. Serwis SkylineWebcams opublikował na Twitterze transmisję z miasta.

 

 

Costas Agorastos, gubernator okręgu w środkowej Tesalii powiedział telewizji państwowej, że zapadła decyzja o zamknięciu szkół.

 

 

 

 

Grecja leży na głównych uskokach geologicznych i trzęsienia ziemi są tam częste, choć przeważnie ich epicentra zlokalizowane są na morzu i nie ma ofiar śmiertelnych. W 1999 roku 143 osoby zginęły w trzęsieniu ziemi o magnitudzie 5,9 w Atenach i okolicy. 

hlk/ms/ polsatnews.pl, Reuters, AP, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie