Kalisz. Medycy wymienili pacjentowi w osierdziu sztuczną protezę
Lekarze oddziału chirurgii ogólnej w kaliskim szpitalu uszyli naturalną protezę z łaty osierdzia wieprzowego i wszczepili ją pacjentowi.
Operacje takie wykonywane są bardzo rzadko, także w ośrodkach o najwyższym stopniu referencji w tej dziedzinie. powiedział rzecznik prasowy szpitala Paweł Gawroński.
Na stół operacyjny trafił 50-letni mężczyzna. Zespół lekarski pod kierunkiem dra Zbigniewa Bogusza operował go przez 6 godzin.
Operacja polegała na usunięciu zakażonej sztucznej protezy z worka osierdziowego i zastąpieniu jej biologiczną z łaty osierdzia serca wieprzowego.
Biologiczna proteza
Zakażona sztuczna proteza, jest trudno wyleczalna, a biologiczna jest bardziej odporna na zakażenia. – powiedział dr Zbigniew Bogusz
ZOBACZ: Polska w programie certyfikatów covidowych. Resort zdrowia potwierdza
- Jest to materiał biologiczny pozbawiony antygenowości, czysty pod względem bakteriologicznym, wirusologicznym i mykologicznym - dodał doktor.
- Osierdzie to jest błona z serca w formie pasków różnej wielkości, zbliżonych wielkością do ludzkiego serca. Te paski zszyliśmy w rurkę - wyjaśnił lekarz.
Rzadki zabieg
Uszyta biologiczna proteza naczyniowa - jak powiedział Gawroński - jest sześć razy tańsza od gotowej, która kosztuje 12 tys. zł.
- Takich operacji nie przeprowadza się zbyt często, gdyż, tych zakażeń nie jest zbyt dużo, więc doświadczenia w tej dziedzinie nie są zbyt ogromne i nie zawsze kończą się tak, jak my lekarze byśmy sobie tego życzyli - powiedział dr Zbigniew Bogusz.
- Tym razem udało się, to jest sukces całego naszego zespołu - podkreślił chirurg.
Pacjent jest zdrowy i wrócił już do domu
Czytaj więcej