Kalisz. Medycy wymienili pacjentowi w osierdziu sztuczną protezę

Polska
Kalisz. Medycy wymienili pacjentowi w osierdziu sztuczną protezę
pixabay/zdjęcie ilustracyjne

Lekarze oddziału chirurgii ogólnej w kaliskim szpitalu uszyli naturalną protezę z łaty osierdzia wieprzowego i wszczepili ją pacjentowi.

Operacje takie wykonywane są bardzo rzadko, także w ośrodkach o najwyższym stopniu referencji w tej dziedzinie. powiedział rzecznik prasowy szpitala Paweł Gawroński.

 

Na stół operacyjny trafił 50-letni mężczyzna. Zespół lekarski pod kierunkiem dra Zbigniewa Bogusza operował go przez 6 godzin.

Operacja polegała na usunięciu zakażonej sztucznej protezy z worka osierdziowego i zastąpieniu jej biologiczną z łaty osierdzia serca wieprzowego.

Biologiczna proteza

Zakażona sztuczna proteza, jest trudno wyleczalna, a biologiczna jest bardziej odporna na zakażenia. – powiedział dr Zbigniew Bogusz

 

ZOBACZ: Polska w programie certyfikatów covidowych. Resort zdrowia potwierdza

 

- Jest to materiał biologiczny pozbawiony antygenowości, czysty pod względem bakteriologicznym, wirusologicznym i mykologicznym - dodał doktor.

 

- Osierdzie to jest błona z serca w formie pasków różnej wielkości, zbliżonych wielkością do ludzkiego serca. Te paski zszyliśmy w rurkę - wyjaśnił lekarz.

Rzadki zabieg

Uszyta biologiczna proteza naczyniowa - jak powiedział Gawroński - jest sześć razy tańsza od gotowej, która kosztuje 12 tys. zł.

 

- Takich operacji nie przeprowadza się zbyt często, gdyż, tych zakażeń nie jest zbyt dużo, więc doświadczenia w tej dziedzinie nie są zbyt ogromne i nie zawsze kończą się tak, jak my lekarze byśmy sobie tego życzyli - powiedział dr Zbigniew Bogusz.

 

ZOBACZ: Kalisz. Nakłaniał dziecko do współżycia seksualnego. Wcześniej był karany za podobne przestępstwo

 

- Tym razem udało się, to jest sukces całego naszego zespołu - podkreślił chirurg.

 

Pacjent jest zdrowy i wrócił już do domu

wys / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie