Polska w programie certyfikatów covidowych. Resort zdrowia potwierdza

Polska
Polska w programie certyfikatów covidowych. Resort zdrowia potwierdza
CBP / PD / Commons
Polska przystąpiła do pilotażowego programu certyfikatów covidowych

- Polska zadeklarowała przystąpienie do pilotażowego programu certyfikatów szczepiennych - powiedział we wtorek w południe na konferencji prasowej rzecznik ministerstwa zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

- Polska zgłosiła swój akces, jesteśmy gotowi, by w połowie czerwca nasz kraj znalazł się w gronie tych państw UE, które wspólnie podejmą decyzje związane z respektowaniem zielonego certyfikatu - mówił wcześniej wiceminister rozwoju, pracy i technologii Andrzej Gut-Mostowy, który uczestniczył w piątkowym spotkaniu ministrów turystyki Unii Europejskiej. - Spotkanie min. ds. turystyki UE poświęcone było dyskusjom nad strategią rozwoju turystyki na lata 2030-2050 w wymiarze społecznym, ekonomicznym i ekologicznym - powiedział.

Polska oficjalnie w programie zielonych certyfikatów

Deklarację tę podtrzymał we wtorek rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz. - Polska zadeklarowała przystąpienie do pilotażowego programu certyfikatów szczepiennych. Od 1 czerwca Polska będzie w pełni gotowa do przystąpienia do pracy w projekcie - poinformował.

 

Dodał, że złożona została cała dokumentacja dotycząca certyfikatów szczepiennych od storny Ministerstwa Zdrowia. - Ta dokumentacja była niezbędna dla konsorcjum prowadzącego testy, by wprowadzić Polskę do tego systemu testowania, a ostatecznie do systemu zielonych certyfikatów - zaznaczył. Poinformował, że deklraracja przystępienia do projektu została przedstawiona przez Polskę w poniedziałek. - Więc teraz decyzja już nie leży po naszej stronie - zaznaczył Andrusiewicz.

 

- W związku z tym, że padła ta deklaracja, że jesteśmy gotowi już przystąpić do projektu - i stało się to jeszcze przed 20 maja, jak deklarowaliśmy ta data 20 maja to była data, z którą chcielibyśmy przystąpić do testów - ta deklaracja padła wczoraj. Konsorcjum teraz musi nas do tych testów dopuścić - zastrzegł.

 

Andrusiewicz poinformował, że są dwie prawodpodobne daty: 21 albo 25 maja. - Z prawdopodobieństwem - podkreślam, że to nie będzie zależało od nas - te testy zakończymy do 1 czerwca. Od 1 czerwca Polska będzie w pełni gotowa do przystąpienia do pracy w projekcie certyfikatów szczepiennych.

Mniej łóżek w szpitalach tymczasowych

Podczas wtorkowej konferencji prasowej Wojciech Andrusiewicz ogłosił także zmniejszenie liczby szpitali tymczasowych do jednego na województwo (z wyjątkiem mazowieckiego).

 

Podczas briefingu pod resortem zdrowia Andrusiewicz mówił o coraz mniejszym obłożeniu łózek covidowych. - Tylko w ciągu ostatniego tygodnia zmniejszyliśmy bazę łóżkową o ponad 7 tysięcy - poinformował. "W tej chwili mówimy o poziomie łóżek covidowych w okolicach 28,5 tys. i ta liczba nadal będzie spadać" - dodał.

 

ZOBACZ: Koronapaszporty dla Polaków. "Ważne rozwiązanie dla branży turystycznej"

 

- W tym tygodniu chcielibyśmy osiągnąć poziom 25 tys. łóżek dla pacjentów covidowych, ale na pewno będziemy ten poziom łóżek covidowych nadal zmniejszyć, bo w tej chwili obłożenie łóżek sumarycznie to jest 11 tys. pacjentów - podkreślił i dodał, że "z dnia na dzień te spadki, w zakresie pacjentów na łóżkach covidowych, następują.

 

Jak przekazał rzecznik resortu zdrowia, "w maju powoli będą wygaszane kolejne szpitale tymczasowe". - Chcemy, aby na każde województwo, prawdopodobnie poza Mazowszem, przypadał jeden szpital tymczasowy - dodał. - Nie potrzeba nam w tej chwili tak dużej bazy łóżkowej dla pacjentów covidowych. Lekarze są potrzebni w innych specjalizacjach, przy innych chorobach. Mamy odmrożone zabiegi planowe. Chcielibyśmy, żeby te zabiegi planowe były jak najszerzej realizowane, stąd też - podkreślam - ten spadek bazy łóżkowej nadal będzie postępował - podkreślił Wojciech Andrusiewicz.

 

ZOBACZ: Rehabilitacja pocovidowa w Ciechocinku. Pierwsze turnusy rozpoczną się w maju

 

Wojciech Andrusiewicz zapowiedział także program profilaktyki dla osób powyżej 40 lat i zniesienie limitów w opiece specjalistycznej. Obie te zmiany mają zostać ogłoszone przez ministra zdrowia jeszcze przed 23 maja.

pdb/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie