Kalisz. Rozpoczęto usuwanie 3 tys. ton niebezpiecznych odpadów

Polska
Kalisz. Rozpoczęto usuwanie 3 tys. ton niebezpiecznych odpadów
Polsat News
Koszt usunięcia odpadów wyceniono na prawie 19 mln zł

- W kaliskiej dzielnicy Szczypiorno rozpoczęto wywożenie niebezpiecznych odpadów. To koszt prawie 19 mln zł, z czego połowa pochodzi z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej - poinformował we wtorek na konferencji prasowej poseł PiS Jan Mosiński.

Ponad trzy tysiące ton niebezpiecznych chemikaliów zostało sprowadzonych do wynajętego magazynu przy ul. Wrocławskiej w 2013 r. przez prywatnego przedsiębiorcę z Poznania.

 

- Odpady trafiły do Kalisza dzięki liberalizacji przepisów o ochronie środowiska. To za rządów Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego każdy, kto chciał składować odpady niebezpieczne mógł to robić - powiedział parlamentarzysta.

 

Patryk M. nie zutylizował odpadów, za co został skazany na dwa lata więzienia. Nie było możliwości wyegzekwowania od niego pieniędzy i nie ustalono, kto zlecił mu to zadanie.

"Tykająca bomba ekologiczna"

Mieszkańcy Szczypiorna zaczęli się bać o swoje zdrowie i życie. Lokalne media miejsce składowania nazwały "tykającą bombą ekologiczną".

 

W 2018 r. miastu Kalisz udało się przejąć działkę w Szczypiornie w postaci darowizny. Od tego momentu można było rozpocząć działania w celu pozyskania pomocy finansowej, ponieważ miasta nie był stać na pokrycie całości kosztów.

 

Pomoc nadeszła z Ministerstwa Środowiska, któremu podlega NFOŚiGW. - Chciałbym podziękować ministrowi środowiska, panu Henrykowi Kowalczykowi, który z wielkim zainteresowaniem zapoznał się z sytuacją i wspierał moje działania, Radzie Funduszu za podjętą decyzje i Zarządowi Funduszu za przychylność i poszukiwanie jak najlepszych rozwiązań od samego początku - podkreślił Mosiński.

 

ZOBACZ: Mieli składować części samochodów, zwieźli chemikalia. Ich usunięcie kosztuje miliony

 

Koszt usunięcia odpadów wyceniono na prawie 19 mln zł, z czego połowę pokryje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

 

- Bez tego wsparcia ciężko byłoby nam te odpady usunąć. Padliśmy ofiarą procederu, do którego na terenie naszego kraju dochodziło. Odpady zostaną wywiezione i unieszkodliwione. Do końca przyszłego roku problem zniknie - powiedział prezydent Krystian Kinastowski.

Część z odpadów zutylizują w Niemczech

Wywiezieniem chemikaliów zajmie się konsorcjum firm Hydrogeotechnika z Kielc oraz Geocoma z Krakowa.

 

- Obecnie zajmujemy się analizą składu chemikaliów, sprawdzana jest każda beczka. Wiadomo, że wśród odpadów są farby, kwasy, azbest ale również ciekła rtęć. Spektrum jest bardzo szerokie - powiedział Jarosław Surma ze spółki Geocoma.

 

Część odpadów zostanie wywieziona na składowisko odpadów niebezpiecznych, a część zutylizowana w Niemczech.

ac/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie