Lekarze z Madrytu przeszczepili serce niemowlęciu. "Organ od dawcy z inną grupą krwi"

Świat
Lekarze z Madrytu przeszczepili serce niemowlęciu. "Organ od dawcy z inną grupą krwi"
comunidad.madrid
Zdjęcie niemowlęcia i pielęgniarki, wykonane przez Ministerstwo Zdrowia Wspólnoty Madrytu.

W Madrycie przeprowadzono pierwszy na świecie przeszczep serca u niemowlęcia, które otrzymało organ od dawcy z inną grupą krwi, poinformowały w poniedziałek władze szpitala im. Gregorio Maranon, w którym odbył się zabieg.

W poniedziałkowym komunikacie dyrekcja stołecznej placówki medycznej określiła operację mianem "sukcesu".

 

ZOBACZ: Chorej na Covid-19 przeszczepiono płuca od żyjących członków jej rodziny

 

Według madryckiego zespołu kardiochirurgów praca serca dwumiesięcznego dziecka, poddanego zabiegowi, była bardzo ograniczona, a przeszczep był jedynym możliwym scenariuszem utrzymania dziecka przy życiu.

 

 

Dyrekcja szpitala, która nie podała dokładnej daty przeprowadzenia przeszczepu, ujawniła, że dziewczynka o imieniu Naiara wraca “obecnie do zdrowia na terenie oddziału intensywnej terapii” stołecznego szpitala.

Droga lotnicza

- Innym bezprecedensowym wydarzeniem podczas tego przeszczepu był fakt, że osoba przyjmująca organ i jego dawca znajdowali się w różnych szpitalach - podał w komunikacie szpital im. Gregorio Maranon, wskazując, że serce zostało dostarczone do tej placówki drogą lotniczą.

 

ZOBACZ: Studentce przeszczepiono ręce mężczyzny. Z czasem zmieniły kolor i stały się "bardziej kobiece"

 

Z kolei, jak wyjaśnił dr Juan Miguel Gil Jaurena, szef działu kardiochirurgii dziecięcej w szpitalu Gregorio Maranon, Naiara otrzymała serce, które zostało przywrócone do aktywności już po zgonie jednego z pacjentów. Aktywność organu była podtrzymywana w ramach tzw. systemu krążenia poza organizmem.

 

Gil Jaurena dodał, że poważne zaburzenia w funkcjonowaniu pracy serca dziewczynki zostały zaobserwowane już w okresie płodowym, a rozwój schorzenia przyspieszył poród dziecka.

rsr / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie