Dwa sondaże, dwa różne wyniki Koalicji Obywatelskiej. Spora różnica

Polska
Dwa sondaże, dwa różne wyniki Koalicji Obywatelskiej. Spora różnica
wikimedia/Kpalion

W poniedziałek ukazały się dwa sondaże - CBOS i Kantar. Zjednoczona Prawica w obydwu uzyskała ten sam wynik 33 proc. Według CBOS KO może liczyć na 11 proc. poparcia, z kolei według Kantara na 21 proc.

Jak podkreśla CBOS, maj nie przyniósł większych zmian w rankingu popularności partii politycznych i nadal ugrupowaniem mającym najwięcej zdeklarowanych wyborców pozostaje Prawo i Sprawiedliwość wraz z Solidarną Polską i Porozumieniem.

 

Na tę formację zamierza głosować 33 proc. uprawnionych (wzrost o 1 punkt proc. w stosunku do badania kwietniowego).

 

Na drugim miejscu, tak jak w ubiegłych miesiącach, lokuje się Polska 2050 Szymona Hołowni popierana przez 17 proc. wyborców (wzrost o 1 punkt procentowy). Jak zaznacza CBOS ta formacja umacnia się na pozycji lidera opozycji.

 

ZOBACZ: Spadek notowań Koalicji Obywatelskiej. Najnowszy sondaż

 

Na KO chciało głosować 11 badanych, o 3 punkty procentowe mniej niż w kwietniu. Równie niski wynik KO odnotowała w marcu. To największa zmiana w poparciu dla ugrupowań politycznych w tym miesiącu - podkreślono.

 

W tym miesiącu zarówno Lewica, jak i Konfederacja zyskały przychylność 6 proc. zdeklarowanych wyborców (w obu przypadkach wzrost poparcia o 1 punkt procentowy).

 

Poniżej wyborczego progu plasują się majowe notowania PSL-Koalicji Polskiej (2 proc., wzrost o 1 punkt procentowy) oraz Kukiz'15 (1 proc., bez zmian).

 

Jak podkreśla CBOS, na wysokim poziomie utrzymuje się odsetek Polaków chcących wziąć udział w wyborach, ale niemających sprecyzowanych preferencji wyborczych.

 

19 proc. zdeklarowanych uczestników wyborów wstrzymuje się z wyrażeniem jednoznacznego poparcia dla którejkolwiek z partii politycznych; 5 proc. zdeklarowanych wyborców "z jakichś powodów nie chce lub obawia się" ujawnić w sondażu swoje preferencje partyjne.

 

Każdy respondent wybierał samodzielnie jedną z metod: wywiad bezpośredni z udziałem ankietera (metoda CAPI), wywiad telefoniczny po skontaktowaniu się z ankieterem CBOS (CATI) - dane kontaktowe respondent otrzymywał w liście zapowiednim od CBOS, samodzielne wypełnienie ankiety internetowej, do której dostęp był możliwy na podstawie loginu i hasła przekazanego respondentowi w liście zapowiednim od CBOS.

 

We wszystkich trzech przypadkach ankieta miała taki sam zestaw pytań oraz strukturę. Badanie zrealizowano w dniach od 6 do 16 maja 2021 roku na próbie liczącej 1163 osoby (w tym: 54,8 proc. metodą CAPI, 30,0 proc. - CATI i 15,2 proc. - CAWI).

Sondaż Kantaru

Według sondażu Kantaru, w maju wśród Polaków deklarujących gotowość wzięcia udziału w wyborach do Sejmu największe poparcie - 33 proc. - uzyskało Prawo i Sprawiedliwość razem z Solidarną Polską i Porozumieniem. To o 2 pkt. proc. więcej niż w kwietniu.

 

Na drugim miejscu uplasowała się Koalicja Obywatelska z 21-procentowym poparciem (spadek o 1 proc.), a na trzecim - Ruch Polska 2050 Szymona Hołowni, który może liczyć na 17-procentowe poparcie (wzrost o 1 pkt. proc.).

 

Lewica uzyskała 6 proc. (o 3 pkt. proc. mniej niż w kwietniu), a Konfederacja 5 proc. (o 1 pkt. proc. mniej).

 

Poniżej progu wyborczego znalazłyby się: PSL-Koalicja Polska - 3 proc. (tyle co w kwietniu) oraz ugrupowanie Kukiz'15 z 2 proc. poparcia (również bez zmian).

 

ZOBACZ: Sondaż: Prezydent liderem rankingu zaufania

 

Spośród ogółu osób, które zapowiedziały zamiar głosowania, 13 proc. nie potrafiło zdecydować, na kogo oddałoby głos. To o 2 punkty procentowe więcej niż w kwietniu.

 

W wyborach wzięłoby udział 69 proc. badanych: 32 proc. "zdecydowanie", a 37 proc. "raczej" planuje udział w wyborach. Nie poszłoby na wybory 19 proc.: 11 "zdecydowanie", a 8 proc. "raczej".

 

12 proc. ankietowanych nie zdecydowało, czy wziąć udział w wyborach.

 

Odsetek osób zdecydowanie zamierzających głosować zmniejszył się 3 pkt. proc. w stosunku do kwietniowego wyniku, a mówiących, że "raczej" wezmą udział w wyborach jest większy o 2 pkt. proc.

 

Większy jest o 2 pkt. proc. odsetek tych, którzy zdecydowanie nie zamierzają wziąć udziału w głosowaniu, a "raczej" nie - spadł o 2 pkt proc.

 

Kantar zwrócił uwagę, że badanie przeprowadzono jeszcze przed ogłoszeniem przez PiS i Zjednoczoną Prawice programu Polski Ład.

 

Sondaż wykonano między 7 a 12 maja techniką wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo (CAPI) na reprezentatywnej próbie 984 mieszkańców Polski w wieku 18 i więcej lat. Dla preferencji partyjnych próba wyniosła 676 osób deklarujących "zdecydowanie" lub "raczej" zamiar uczestniczenia w wyborach.

wys/prz/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie