63 proc. Amerykanów popiera prezydenta Bidena

Świat
63 proc. Amerykanów popiera prezydenta Bidena
PAP/EPA/Chris Kleponis / POOL
W czwartym miesiącu prezydentury Biden cieszy się aprobatą 63 proc. społeczeństwa USA

Według sondażu Associated Press i niezależnej organizacji badawczej NORC Center for Public Affairs Research prezydenta Joe Bidena popiera 63 proc. Amerykanów. Przypisuje się to zwłaszcza rezultatom w jego batalii z Covid-19.

W czwartym miesiącu prezydentury Biden cieszy się ogólną aprobatą 63 proc. społeczeństwa USA. Sposób w jaki radzi sobie z pandemia akceptuje 71 proc. w tym 47 proc. Republikanów.

 

Sondaż AP-NORC pokazuje również wzrost ogólnego optymizmu Amerykanów co do sytuacji w kraju. Zdaniem 45 proc. jest na dobrej drodze, 44 proc. ma przeciwne zdanie. Zdaniem organizatorów badania są to najwyższe oceny w ich sondażach od 2017 roku.

 

Spadek obaw w związku z pandemią

 

Przypominają, że Biden zapewnił pakiet pomocy w dobie koronawirusa wartości 1,9 biliona dolarów i gwałtownie zwiększył dostawy szczepionki całym kraju.

 

"USA poniosły najwięcej ofiar wirusa z wszystkich krajów. Obecnie postrzegane przez resztę świata jako kraj, w którym program szczepień przebiega najszybciej, a zapasy szczepionek są bardzo duże" - twierdzi AP.

 

ZOBACZ: Media: Biden i Putin spotkają się w czerwcu

 

Sondaż AP-NORC wykazuje, że obawy społeczeństwa dotyczące pandemii są na najniższym poziomie od lutego 2020 roku, kiedy wirus po raz pierwszy dotarł do USA. Około połowa respondentów trochę obawia się, że oni sami lub ich krewni mogą zostać zarażeni, co stanowi spadek z około 7 na 10 Amerykanów zaniepokojonych tym zaledwie miesiąc wcześniej.

 

Wśród Demokratów 69 proc. twierdzi, że nadal przynajmniej w pewnym stopniu obawia się zarażenia Covid, w porównaniu z zaledwie 33 proc. Republikanów.

 

AP zwraca jednak uwagę, że liczba szczepień spadła, a administracja boryka się z problemem, jak przekonać tych, którzy niechętnie poddają się szczepieniom, o ich bezpieczeństwie i skuteczności.

 

Słabe oceny polityki migracyjnej

 

W porównaniu z ocenami w sprawie pandemii wyraźniej rysuje się podział partyjny w poglądach na gospodarkę. Demokraci akceptują ją w 91 proc. Republikanie tylko w 19 proc.

 

"Nigdy nie sądziliśmy, że po pierwszych 50 czy 60 dniach wszystko będzie w porządku (...) Jest więcej dowodów na to, że nasza gospodarka zmierza w dobrym kierunku. Ale jasne jest, że przed nami jeszcze długa droga" - cytuje AP prezydenta Bidena po opublikowaniu piątkowego raportu o zatrudnieniu.

 

ZOBACZ: Biden chce zawieszenia praw własności intelektualnej do szczepionek

 

Jedną z najgorszych ocen w sondażu AP-NORC przynosi prezydentowi jego polityka imigracyjna. 43 proc. aprobuje jego podejście do tego problemu, podczas gdy 54 proc. się z tym nie zgadza.

 

W następstwie serii masowych strzelanin Biden ma też niższe notowania za politykę dotyczącą kontroli broni. 48 proc. ją popiera, a 49 proc. nie.

 

Politykę zagraniczną prezydenta popiera większość, 54 proc., Amerykanów.

 

Sondaż AP-NORC wśród 1,842 dorosłych został przeprowadzony od 29 kwietnia do 3 maja.

dk / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie