Spadek notowań Koalicji Obywatelskiej. Najnowszy sondaż

Polska
Spadek notowań Koalicji Obywatelskiej. Najnowszy sondaż
PAP/Hanna Bardo
Przewodniczący PO Borys Budka

Gdyby wybory parlamentarne odbyły się w najbliższą niedzielę na PiS zagłosowałoby 33,5 proc. badanych, na Polskę 2050 Szymona Hołowni - 22 proc. - wynika z sondażu United Surveys dla "Dziennika Gazety Prawnej" i RMF FM. Poparcie Koalicji Obywatelskiej wynosi z kolei 12 proc.

O najnowszym sondażu poparcia partii politycznych informuje "Dziennik Gazeta Prawna" na pierwszej stronie swojego czwartkowego wydania.

 

Z sondażu wynika, że gdyby wybory miały się odbyć w niedzielę, to Prawo i Sprawiedliwość zdobyłoby 33,5 proc. głosów. Na drugim miejscu znalazłaby się Polska 2050 Szymona Hołowni, na którą chęć oddania głosu zadeklarowało 21,9 proc. respondentów.

 

Mniej dla KO, PSL poza Sejmem

 

Jak podkreślono, Koalicja Obywatelska, która w badaniu uzyskała 12 proc. poparcia, przed miesiącem w sondażu tej samej pracowni osiągnęła wynik 18 proc.

 

ZOBACZ: "Trzeba się uderzyć we własną pierś i zagłosować za". Poseł Lewicy apeluje do KO

 

Na czwartym miejscu uplasowała się Lewica, na którą chce zagłosować 9,6 proc. ankietowanych. Do Sejmu dostałaby się także Konfederacja, na którą chce zagłosować 8,6 proc. Polaków.

 

Poza parlamentem znalazłoby się PSL-Koalicja Polska, na którą chce zagłosować 4,3 proc. badanych. 9,9 proc. badanych nie wie, na kogo oddałoby swój głos. Chęć wzięcia udziału w wyborach zadeklarowało 51,8 proc. respondentów.

 

Co w przypadku zmiany liderów? 

 

United Surveys zapytało także respondentów o to, jak głosowaliby, gdyby doszło do zmian liderów partii - gdyby zwiększył się udział prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego w KO oraz rozpoczęła się zapowiadana współpraca byłego prezydenta Bronisława Komorowskiego z PSL-em.

 

Wówczas na Zjednoczoną Prawicę pod przywództwem Jarosława Kaczyńskiego i Mateusza Morawieckiego zagłosowałoby 34 proc. wyborców. Głos na Polskę 2050 Szymon Hołowni deklaruje 19,6 proc. badanych. Koalicja Obywatelska z Rafałem Trzaskowskim i Borysem Budką na czele poprawiłaby nieco swoje badania - na taką formację chęć głosu deklaruje 15,7 proc. badanych. Na Lewicę Włodzimierza Czarzastego, Adriana Zandberga i Roberta Biedronia zagłosowałoby 9,1 proc.

 

ZOBACZ: Bronisław Komorowski wraca do polityki. "Chodzi o to, by PiS zyskał alternatywę"

 

Do Sejmu dostałaby się także Konfederacja z Krzysztofem Bosakiem, Arturem Dziamborem i Grzegorzem Braunem jako liderami (6,9 proc.), a także PSL, w którym prym wiedliby Władysław Kosiniak-Kamysz i Bronisław Komorowski. Na taką Koalicję Polską głos oddałoby 6,4 proc.

 

8,4 proc. badanych nie jest w stanie wskazać partii, na którą by zagłosowało. Sondaż został zrealizowany 11 maja metodą CATI na próbie 1000 osób.

zdr/msl / Dziennik Gazeta Prawna
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie