Szczepienia nastolatków. Od poniedziałku rusza rejestracja

Polska
Szczepienia nastolatków. Od poniedziałku rusza rejestracja
PAP/EPA/ETIENNE LAURENT
Rejestracja osób niepełnoletnich ma zostać uruchomiona w poniedziałek

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie, zgodnie z którym rejestrować się na szczepienia przeciw COVID-19 będą mogły osoby w wieku 16 i 17 lat. Rejestracja osób niepełnoletnich ma zostać uruchomiona w poniedziałek. Nowelizacja skraca też do 30 dni czas, po którym osoby, które otrzymały pozytywny wynik na obecność koronawirusa, mogą się szczepić.

Zgodnie z nowelizacją rejestrować się na szczepienia przeciwko COVID-19 będą mogły osoby w wieku 16-17 lat, konkretnie urodzone w latach 2003-2004 oraz w 2005 r., które ukończyły 16. rok życia.

 

ZOBACZ: Szczepienia przeciw COVID-19. Ekspert: decyzje o podawaniu II dawki po 35 dniach są niezrozumiałe

 

- W niedzielę chcemy udostępnić nowy formularz, bo ten formularz dla dzieci, czyli dla osób w tej granicy 16-18 lat musi mieć dodatkowy element w postaci zgody rodziców i tam jest osobna sekcja poświęcona właśnie tej zgodzie, gdzie trzeba wpisać podstawowe dane i po prostu przedstawić informacje o zgodzie - poinformował w piątek szef resortu zdrowia Adam Niedzielski.

Rejestracja od poniedziałku

Niedzielski poinformował również, że od poniedziałku planowane jest uruchomienie rejestracji na szczepienia dla tej grupy osób.

 

- Wszystkim zainteresowanym polecam w niedzielę wejście na stronę MZ i pobranie tego formularza po to, żeby się przygotować już po prostu do szczepienia i oczywiście w poniedziałek się zarejestrować - zaznaczył.

 

ZOBACZ: Firma zapłaci zaszczepionym. "Chcemy zmotywować pracowników"

 

Szef MZ pytany był przez dziennikarzy o to, czy niepełnoletni będą musieli być szczepieni w obecności rodziców.

 

- Zasady udzielenia świadczeń dla osób powyżej 16. roku życia są takie, że muszą posiadać zgodę, natomiast nie muszą towarzyszyć bezpośrednio przy szczepieniu - poinformował.

Inne zmiany

W noweli zapisano też, że osoby, które przeszły chorobę wywołaną zakażeniem wirusem SARS-CoV-2 będą mogły się zaszczepić przeciw COVID-19 po 30 dniach od dnia uzyskania pozytywnego wyniku testu na obecność wirusa. Oznacza to skrócenie czasu między otrzymaniem pozytywnego wyniku testu a możliwością szczepienia. Dotąd osoby, które przeszły COVID-19 mogły się zaczepić nie wcześniej niż 3 miesiące po otrzymaniu pozytywnego wyniku.

 

ZOBACZ: Premier: Ruszamy z kampanią "Ostatnia prosta"

 

Wprowadzono też przepis, zgodnie z którym do odwołania warunkiem rozpoczęcia rehabilitacji w ramach turnusu rehabilitacyjnego jest negatywny wynik testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 uczestnika tego turnusu z materiału pobranego w terminie nie wcześniejszym niż 4 dni przed terminem rozpoczęcia turnusu rehabilitacyjnego albo zaszczepienie się przeciwko COVID-19.

 

Przepis ten stosuje się odpowiednio do opiekuna uczestnika turnusu rehabilitacyjnego, jeżeli konieczność jego obecności wynika z wniosku lekarza kierującego osobę niepełnosprawną na turnus rehabilitacyjny. Podstawą wykonania testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2, finansowanego ze środków publicznych, jest skierowanie wystawione: po dokonaniu przez te osoby zgłoszenia za pośrednictwem formularza internetowego lub przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej.

ms/dk / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie