Dodatek covidowy dla personelu niemedycznego. "Jednorazowa wypłata pięciu tysięcy złotych"

Polska
Dodatek covidowy dla personelu niemedycznego. "Jednorazowa wypłata pięciu tysięcy złotych"
pixabay/zdj. ilustracyjne
Szef MZ zapowiedział w środę, że dodatek ten ma być wypłacony w czerwcu.

Postanowiliśmy przekazać jednorazowy dodatek dla personelu niemedycznego w wysokości 5 tys. zł - poinformował w środę premier Mateusz Morawiecki. Jak mówił, że dodatkowe wsparcie obejmie osoby, które przepracowały co najmniej 21 dni "w obszarze covidowym".

- Postanowiliśmy przekazać jednorazowy dodatek, jednorazową wypłatę pięciu tysięcy złotych. Niech to będzie pewne dodatkowe wsparcie i taki ukłon w stronę tej bardzo ważnej części personelu niemedycznego - przekazał na konferencji prasowej szef rządu.

 

ZOBACZ: Dodatek covidowy dla personelu niemedycznego? MZ po rozmowach ze związkami

 

To, że personel niemedyczny szpitali zaangażowany w walkę z epidemią powinien zostać doceniony i otrzymać jednorazowy dodatek covidowy było jednym z ustaleń wtorkowego spotkania ministra zdrowia Adama Niedzielskiego z przedstawicielami związków zawodowych.

 

Szef MZ zapowiedział w środę, że dodatek ten ma być wypłacony w czerwcu. - I tutaj w dyskusji z PSL padł taki pomysł, który polegał na jednorazowym wynagrodzeniu osób, które do tej pory nie dostawały dodatków. My ten pomysł przeanalizowaliśmy, przygotowaliśmy bardzo dokładne propozycje rozwiązań i chcemy, by właśnie salowe, technicy i inny personel niemedyczny, ale odgrywający ogromną rolę w walce z pandemią również został doceniony i nie tylko podziękowaniami, ale również konkretnym wymiarem finansowym, stąd ta decyzja o jednorazowym dodatku, który zostanie wypłacony w czerwcu - powiedział minister.

"Element szerszego planu"

Zapowiedział, że "w najbliższym czasie" przygotuje polecenie dla NFZ, który zorganizuje cały system wypłaty tych środków. Podkreślił, że ten jednorazowy dodatek, to "pewien element o wiele szerszego planu reformowania wynagrodzeń w sektorze medycznym".

 

ZOBACZ: Niedzielski: jesteśmy w okolicach 50-procentowej odporności populacyjnej

 

- My jesteśmy po konsultacjach w zespole trójstronnym, gdzie dyskutowaliśmy o najniższych wynagrodzeniach. Chcemy, żeby ten system, bo ten krok już wykonaliśmy, był przede wszystkim takim systemem stałym, żeby te najniższe wynagrodzenia były indeksowane względem średniego wynagrodzenia w gospodarce i dla poszczególnych zawodów medycznych i niemedycznych stanowiły właśnie taką gwarancję tego, że zawsze beneficjentem wzrostu gospodarczego, wzrostu płac, będą również lekarze i personel niemedyczny i cały personel medyczny - mówił Niedzielski.

 

- I pod tym względem budujemy taki kompleksowy system, który właśnie jest oparty na takich ekonomicznych, automatycznych mechanizmach, które są właśnie gwarancją. W najbliższym czasie będziemy również dyskutowali o tym, jak taką ścieżkę wynagrodzeń zaprojektować w przyszłości, po to, by właśnie dać poczucie po pierwsze stabilności, ale też gwarancję korzystania z tych benefitów wzrostu gospodarczego - dodał minister zdrowia.

rsr/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie