Rehabilitacja pocovidowa w Ciechocinku. Pierwsze turnusy rozpoczną się w maju

Polska
Rehabilitacja pocovidowa w Ciechocinku. Pierwsze turnusy rozpoczną się w maju
Facebook/ 22 Wojskowy Szpital Uzdrowiskowo - Rehabilitacyjny w Ciechocinku
Ciechocinek: szpital wojskowy będzie prowadził rehabilitację pocovidową

22. Wojskowy Szpital Uzdrowiskowo-Rehabilitacyjny w Ciechocinku (Kujawsko-pomorskie) będzie prowadził rehabilitację dla pacjentów po przebytej chorobie COVID-19. Pierwsze turnusy rozpoczną się jeszcze w maju - poinformował dyrektor ds. medycznych placówki Dariusz Marcinowski.

Placówka przez ostatnie miesiące pełniła rolę szpitala tymczasowego, ale w sobotę zawiesza działalność w tym zakresie w związku z poprawą sytuacji epidemicznej w regionie kujawsko-pomorskim.

 

ZOBACZ: Dodatek covidowy dla personelu niemedycznego. "Jednorazowa wypłata pięciu tysięcy złotych"

 

- Rehabilitacja będzie realizowana na podstawie skierowania od lekarzy ubezpieczenia zdrowotnego, a także dla pacjentów, którzy zechcą nas odwiedzić w ramach pobytu pełnopłatnego. Przewidujemy, że czas rehabilitacji będzie oscylował wokół około czterech, w zakresie od dwóch do sześciu tygodni. Zapraszamy, mając świadomość tego, że dysponujemy dużym potencjałem jeśli chodzi o możliwości rehabilitacji po COVID-19, w związku z tym, że prowadzimy rehabilitację kardiologiczną neurologiczną i ogólnoustrojową. W tej chwili prowadzimy szpital tymczasowy, tak więc doświadczenie z pacjentami wymagającymi hospitalizacji również posiadamy  - powiedział Marcinowski.

 

"Proces zdecydowanie będzie trwał wiele lat"

Zastępca dyrektora szpitala zaznaczył, że potrzeby rehabilitacji pocovidowej nie są dokładnie znane. Ocenił, że ze względu na to, że liczba zakażonych w Polsce sięgnęła prawie 3 miliony, kilkaset tysięcy osób przebywało lub przebywa w szpitalach, a wiele tysięcy osób musiało skorzystać z respiratorów, to z pewnością dziesiątki tysięcy osób potrzebują rehabilitacji.

 

ZOBACZ: Chora na COVID-19 urodziła dziecko. W śpiączce, pod respiratorem

 

- Proces zdecydowanie będzie trwał wiele lat o czym świadczą choćby aktualne wyniki, mówiące o tzw. long covid, czyli choroba dawno przeszła w ostrym stanie, natomiast następstwa tej choroby kto wie, czy nie będą odczuwalne przez pacjentów przez wiele lat. Stąd potrzeba ciągłej, permanentnej rehabilitacji w dużym zakresie, na poziomie ogólnokrajowym jest zdecydowanie duża - podkreślił zastępca dyrektora.

 

22. Wojskowy Szpital Uzdrowisko-Rehabilitacyjny dysponuje bardzo dobrym wyposażeniem jeśli chodzi o urządzenia rehabilitacyjne i bazę zabiegowa. Posiada nowoczesny kompleks basenowy, urządzenia do ćwiczeń w terenie, a także instalację tlenową dla pacjentów, którzy będą wymagali tlenoterapii. W szpitalu pracuje doświadczona kadra, zarówno fizjoterapeuci, pielęgniarki, jaki i lekarze specjaliści. 

ms / PAP / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie