Wsparcie rodzin w Nowym Ładzie. Premier zapowiada kontynuację programu "Rodzina 500 plus"

Polska
Wsparcie rodzin w Nowym Ładzie. Premier zapowiada kontynuację programu "Rodzina 500 plus"
Polsat News
Morawiecki mówił ponadto, że Polska szczyci się polityką promocji rodzin

Polska chce wzmocnić jeszcze bardziej rolę rodziny w życiu społecznym - powiedział w czwartek premier Mateusz Morawiecki. Zapowiedział, że kontynuacja programu "Rodzina 500 plus" przedstawiona zostanie w ramach Polskiego Nowego Ładu.

W czasie międzynarodowej konferencja V4+ COALITION PRO FAMILIA szef polskiego rządu powiedział, że "rodzina jest absolutnie podstawową komórką społeczną".

 

Premier zamieścił również wpis na Facebooku, w którym wskazał, że w ramach trwającej polskiej prezydencji w ramach Grupy Wyszehradzkiej Polska przystępuje do kolejnych inicjatyw, aby jeszcze bardziej wzmocnić rolę rodziny w życiu społecznym.

 

"Chcemy promować rodzinę w ramach Unii Europejskiej. Jest to jeden z głównych celów naszej polityki społecznej na unijnym forum, o którym mówiłem podczas szczytu w Porto. Kładziemy ogromny nacisk na to, by podstawowe potrzeby rodzin były w odpowiedni sposób zabezpieczone w budżecie i regulacjach prawnych - krajowych i międzynarodowych" – napisał.

 

 

Wskazał, że rząd Zjednoczonej Prawicy, dzięki naprawie systemu finansów publicznych i uszczelnieniu systemu podatkowego, uruchomił program "Rodzina 500 plus". "Do Polaków popłynęło ponad 140 miliardów złotych. Kontynuację tego programu przedstawimy w ramach prezentowania Polskiego Nowego Ładu już w sobotę" – zapowiedział premier.

 

ZOBACZ: Lubelskie: wójt zapowiada 500 plus dla urzędników, którzy się zaszczepią

 

"Jesteśmy dumni z naszej polityki promocji rodzin, w których dzieci mogą być wychowywane w bezpieczeństwie i miłości, gdzie w spokoju mogą rozwijać swoje talenty. To element wielkiego planu budowy polskiego, solidarnego państwa dobrobytu" - napisał Morawiecki. Premier zachęcił samorządy, "by promowały rodzinę, bo jest ona fundamentem przyszłości Polski".

"Polska chce wzmocnić rolę rodziny"

- To w niej wykuwają się pierwsze wyobrażenia, pragnienia. To tam rodzi poczucie bezpieczeństwa, poczucie stabilności, miłości i tam rodzi się po prostu człowiek - zaznaczył premier. Jak dodał "Polska chce wzmocnić jeszcze bardziej rolę rodziny w życiu społecznym".

 

- Międzynarodowy Dzień Rodziny niech będzie takim symbolem i sygnałem posłanym całemu światu, że dla nas rodzina jest fundamentem, jest bardzo ważna - wskazał szef rządu.

 

Dodał, że "dla nas rodzina jest fundamentem, jest bardzo ważna. Polacy mogą to o sobie powiedzieć teraz, ale mogli też wcześniej, że rodzina jest bardzo ważna". 

 

Program dla rodzin 

 

- Wcześniej rodzina była traktowana nieco po macoszemu - zwrócił uwagę premier. Dodając, że zmiana nazwy ministerstwa pracy na Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej, nie była przypadkowa.

 

Szef rządu zapewnił, że program dla rodzin będzie kontynuowany i jego założenia znajdą się w zaprezentowanym w "najbliższych dniach" Nowym Ładzie. "Zostaną zabezpieczone na to środki".

 

WIDEO: Wsparcie rodzin w Nowym Ładzie. "Dla nas rodzina jest fundamentem"

  

 

Premier dodał, że wartości rodziny rząd polski chce promować na forum Unii Europejskiej. Poprosił także, by w promocję rodziny zaangażowały się samorządy. 

 

Przyznał, że bardzo ważne są piękne chęci i szlachetne idee oraz wola polityczna, ale "bez zdolności do finansowej przebudowy architektury państwa byłyby, jak niedokończony dom, czy dom o paru piętrach, ale bez wykończenia, bez możliwości zamieszkania".

 

ZOBACZ: Zebranie kierownictwa PiS. Wśród tematów Nowy Ład i konsekwencje za złamanie dyscypliny

 

Morawiecki powiedział, że prawdziwym fundamentem i rewolucyjną zmianą był program, który mógł zadziać się dzięki przebudowie, albo mówiąc wprost - naprawie systemu finansów publicznych". - Ten system był dziurawy jak durszlak - ocenił premier.

 

Zaznaczył, że "przed 2015 rokiem nie było pieniędzy, ponieważ nikt nie zadał sobie trudu, żeby doprowadzić do jego usprawnienia, uszczelnienia".

 

ZOBACZ: Maląg: zależy nam na tym, aby w każdym woj. było co najmniej jedno hospicjum perinatalne

 

Podkreślił, że "rząd Prawa i Sprawiedliwości, rząd Zjednoczonej Prawy przystąpił do tych prac i pozyskał dodatkowe źródła finansowania w skutecznej walce z różnego rodzaju patologiami rynków, patologiami systemu finansów publicznych". - Dzięki temu rozpoczęliśmy nasz program, którego kontynuacje przedstawimy za parę dni w ramach prezentowania Polskiego Ładu - podkreślił.

 

"Polska szczyci się promocja rodzin"

 

- Kładziemy ogromny nacisk i będziemy dalej dbali o to, aby podstawowe cele, potrzeby rodzin były w odpowiedni sposób zabezpieczone. Zabezpieczone w budżecie, ale także w regulacjach, w polityce państwa polskiego, w polityce UE. Chcemy promować rodzinę w ramach UE, to jest dla nas jeden z podstawowych celów polityki społecznej na forum UE - zapewnił.

 

Morawiecki mówił ponadto, że Polska szczyci się polityką promocji rodzin. - Rodzin, w których dzieci mogą być wychowywane w spokoju, bezpieczeństwie, miłości; mogą być kształcone, mogą rozwijać się, kształtować swoje talenty - powiedział.

 

Premier zachęcał też samorządy do promowania rodzin. W tym kontekście wskazał na ulgi dla rodzin na komunikację publiczną, na wejścia do różnego rodzaju instytucji, oceniając, że to bardzo ważna rzecz. - Chcemy wspierać te programy - przyznał Morawiecki.

 

ZOBACZ: Premier: ponad 10 mln zaszczepionych pierwszą dawką

 

- Niech samorządy ręka w rękę z państwem, ręka w rękę z organizacjami pozarządowymi wypełniają tę niezwykle ważną funkcję jaką jest promocja życia w rodzinie - dodał.

 

W konferencji biorą także udział minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg, wiceminister Stanisław Szwed i Barbar Socha, a także ministrowie państw Grupy Wyszehradzkiej oraz innych państw europejskich zajmujący się sprawami rodzin.

laf/dsk/Polsat News/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie