Węgry. Postępowanie za reklamę o homoseksualnych rodzinach. "Naruszono prawo do ochrony dzieci"

Świat
Węgry. Postępowanie za reklamę o homoseksualnych rodzinach. "Naruszono prawo do ochrony dzieci"
pixabay/LollipopPhotographyUK
Film o homoseksualnych rodzinach spotkał się z reakcją Urzędu ds. Mediów i Komunikacji

Rada Mediów Narodowego Urzędu ds. Mediów i Komunikacji (NMHH) na Węgrzech wszczęła postępowanie przeciw telewizji RTL Klub za wyemitowanie reklamy na rzecz rodzin par homoseksualnych. Zdaniem Rady naruszono prawo do ochrony dzieci.

Rada uznała, że reklama jest odpowiednia tylko dla osób powyżej 16. roku życia i powinna była zostać wyemitowana po godz. 21.

 

ZOBACZ: Rusza proces przeciwko twórcy akcji o "strefach wolnych od LGBT" w Polsce

 

Film, który trwa nieco ponad 5 minut, pokazuje pary homoseksualne, nauczycieli i socjologów mówiących m.in. o tolerancji i o tym, że podstawą rodziny jest miłość, a dzieci z takich rodzin powinny być traktowane tak samo jak wszystkie inne.

 

 

"Element dialogu społecznego"

 

Reklamę przygotowała organizacja obrony praw homoseksualistów, która twierdzi, że film był istotnym elementem dialogu społecznego i nie zawierał elementów mogących w jakikolwiek sposób zagrozić nieletnim.

 

ZOBACZ: UE "strefą wolności LGBTIQ"? Projekt Parlamentu Europejskiego

 

Węgierski oddział RTL ocenił natomiast, że reklamę można pokazywać nie tylko osobom powyżej 16. roku życia i dlatego jej wyemitowanie było zgodne z prawem.

 

Parlament węgierski przyjął w listopadzie ub.r. poprawkę do konstytucji, w której zapisano m.in. ochronę małżeństwa jako związku mężczyzny i kobiety.

rsr/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie