Zebranie kierownictwa PiS. Wśród tematów Nowy Ład i konsekwencje za złamanie dyscypliny

Polska
Zebranie kierownictwa PiS. Wśród tematów Nowy Ład i konsekwencje za złamanie dyscypliny
Polsat News

Na czwartkowym zebraniu PiS ma zostać podjęta decyzja ws. terminu prezentacji Nowego Ładu, oraz konsekwencji dla posłów PiS, którzy głosowali przeciwko projektowi ustawy ratyfikacyjnej ws. decyzji o zwiększeniu zasobów własnych UE

Konwencję programową PiS, na której miała się odbyć prezentacja Nowego Ładu, czyli nowego społeczno-gospodarczego programu ugrupowania, planowano na 20 marca, ale ze względu na walkę z pandemią koronawirusa została ona przełożona. Według wcześniejszych informacji, konwencja programowa partii, na której zostanie zaprezentowany Nowy Ład, odbędzie się najwcześniej 15 maja.

 

ZOBACZ: W tym tygodniu kolejne spotkanie Kaczyński-Kukiz. Tematem m.in. Nowy Ład

 

Szef klubu PiS Ryszard Terlecki w niedawnej rozmowie w Radiu Plus zapowiedział, że w czwartek zbierze się prezydium Komitetu Politycznego Prawa i Sprawiedliwości, które rozstrzygnie o terminie prezentacji programu.

Nowe otwarcie po pandemii

- Myślę, że prezentacja jest gotowa, wszystko jest przygotowane; wystarczy decyzja, że zostaje ten plan uruchomiony i wtedy nastąpi prezentacja całego programu, a potem szczegółowe elementy w kolejnych tygodniach - mówił Terlecki. - Tego będzie tak dużo, że zwykły słuchacz czy telewidz nie będzie w stanie tego wszystkiego spamiętać i ogarnąć, więc chodzi o to, aby potem już dokładnie objaśnić wszystkie elementy - dodał.

 

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, Nowy Ład ma się składać z następujących obszarów: Plan na zdrowie, Uczciwa praca - godna płaca, Dekada rozwoju, Rodzina i dom w centrum życia, Polska - nasza ziemia, Przyjazna szkoła i kultura na nowy wiek, Dobry klimat dla firm, Czysta energia - czyste powietrze, CyberPoland 2025, Złota jesień życia.

Konsekwencje dla posłów za złamanie dyscypliny

W trakcie posiedzenia kierownictwa PiS zapaść ma również decyzja ws. konsekwencji dla posłów PiS, którzy podczas ubiegłotygodniowego głosowania w Sejmie byli przeciw ustawie ws. ratyfikacji zasobów własnych UE.

 

ZOBACZ: Terlecki obwinia MS za "słabo przygotowane ustawy". Jest odpowiedź Zbigniewa Ziobro

 

Mimo, że w klubie PiS była zarządzona dyscyplina głosowania, 20 posłów klubu, w tym 17 posłów reprezentujących Solidarną Polskę, zagłosowało przeciwko; przeciwko było także troje innych posłów klubu: Małgorzata Janowska, Anna Siarkowska i Sławomir Zawiślak.

 

- Przede wszystkim dyscyplina obowiązywała naszą partię. Solidarna Polska deklarowała od początku, że będzie tutaj miała inne zdanie, wiedzieliśmy o tym, natomiast postawa tych, którzy w naszej partii nie zastosowali się do dyscypliny, była dla nas zaskoczeniem - mówił szef klubu PiS.

wys/prz / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie