"Nowa Pandemia. COVID-19. Dzień z piekła na Ziemi". Ratownicy nakręcili film

Polska
"Nowa Pandemia. COVID-19. Dzień z piekła na Ziemi". Ratownicy nakręcili film
WSPRiTS "Meditrans" SPZOZ w Warszawie
Warszawscy ratownicy zrealizowali film o trzeciej fali pandemii

Weszli z kamerami tam, gdzie dla innych wstęp był wzbroniony. Pokazali pacjentów, którzy opowiedzieli o swojej trudnej walce. Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego "Meditrans" SPZOZ w Warszawie zrealizowała wyjątkowy dokument o tym, czym jest koronawirus i jak wygląda "Dzień w piekle na Ziemi" z perspektywy medyków oraz pacjentów, którzy walczą o każdy oddech.

Reżyserem filmu jest Piotr Owczarski, na co dzień rzecznik prasowy stołecznego pogotowia ratunkowego, który zdecydował się pokazać Polakom, jak naprawdę wygląda walka z pandemią COVID-19, z jakimi emocjami każdego dnia zmagają się kierowcy, ratownicy medyczni czy lekarze z pogotowia i pracujący na oddziałach COVID-owych w szpitalach oraz co czują pacjenci zakażeni wirusem.  

 

ZOBACZ: Koronawirus. Nowy lek działa przeciwko wszystkim mutacjom COVID-19? Bada go Europejska Agencja Leków

 

"Pandemia COVID-19 bez precedensu postawiła życie większości ludzi na świecie na głowie i przewartościowała życie miliardów ludzi, skazując wielu z nich na śmierć, głód, strach i niepewność. Niestety wciąż są ludzie i wcale nie jest ich mało, którzy nie wierzą w istnienie wirusa, tworzą kolejne teorie spiskowe i z premedytacją łamią obostrzenia sanitarne, w tym nie zachowują dystansu, nie noszą maseczek i nie dezynfekują rąk, świadomie narażając innych ludzi na zakażenie, a nawet na śmierć" - ostrzegają twórcy.

"Charakter prewencyjny"

Dokument miał pokazać prawdziwą twarz trzeciej fali koronawirusa SARS CoV-2 na przykładzie stolicy Polski. Zrealizowany został w stacji pogotowia WSPRiTS "Meditrans" SPZOZ w Warszawie i w Wojewódzkim Szpitalu Zakaźnym w Warszawie. W filmie wypowiadają się pacjenci zakażeni COVID-19, a ci, którzy od roku ratują zdrowie i życie zakażonych, często z ostrą niewydolnością oddechową.

 

ZOBACZ: Kwalifikować do szczepień będą mogli m.in. farmaceuci i ratownicy

 

Jak podkreślono, "dokument ma charakter prewencyjny, edukacyjny i informacyjny. Realizatorzy w dokumencie postawili na dynamikę, różnorodność planów i miejsc, by strumień przekazów tworzył zwartą i mocną formę".

 

WIDEO: film dokumentalny "Nowa Pandemia. Covid-19 Dzień z piekła na Ziemi"

   

"Nikt nie będzie obojętny"

Ekipa realizująca dokument wierzy, że po jego obejrzeniu nikt nie pozostanie obojętnym, a choć część z tych, którzy nadal nie wierzą w istnienie koronawirusa, zmieni zdanie. Dokument ma także przypominać, że pandemia trwa, wirus wciąż jest groźny, dlatego przestrzeganie reżimów sanitarnych jest kluczowe.

Autorzy filmu podkreślają, że jeśli film zmieni myślenie choć jednego człowieka, przez co uda się uratować choć jedno ludzie życie, to warto było go zrealizować.

 

Mecenat nad filmem objął samorząd województwa mazowieckiego, który na walkę z pandemią przeznaczył rekordową w skali kraju kwotę 460 milionów złotych.

bas/prz/hlk / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie