Matura 2021. Język angielski na poziomie rozszerzonym oraz egzamin z filozofii

Polska
Matura 2021. Język angielski na poziomie rozszerzonym oraz egzamin z filozofii
PAP/Marcin Bielecki
Maturzyści w piątek rano przystąpią do pisemnego egzaminu z języka angielskiego na poziomie rozszerzonym

Po godz. 11:30 w piątek zakończył się egzamin maturalny z języka angielskiego na poziomie rozszerzonym. Taką formę egzaminu wybrało blisko 60 proc. tegorocznych maturzystów. Po południu odbędzie się egzamin z filozofii.

Arkusze CKE oraz poprawne odpowiedzi z matury znajdziecie w raporcie specjalnym Interii "Matura 2021. Arkusze"

 

ZOBACZ arkusz CKE egzaminu z języka angielskiego na poziomie rozszerzonym oraz odpowiedzi przygotowane przez ekspertów Interii. 

 

Sesja matur 2021 rozpoczęła się we wtorek. Dotychczas odbyły się już egzaminy z języka polskiego, matematyki i języka angielskiego na poziomach podstawowym i rozszerzonym. Codziennie Interia publikuje arkusze i proponowane odpowiedzi.

 

Matura 2021. Język angielski poziom podstawowy. Tutaj arkusz CKE i rozwiązania

Matura 2021 z matematyki - poziom podstawowy. ARKUSZ CKE i rozwiązania


Matura 2021. Język polski poziom podstawowy. ARKUSZ CKE i odpowiedzi

"Ogólnie bez zaskoczeń"

Matura z języka angielskiego na poziomie rozszerzonym rozpoczęła się o godzinie 9.00 i trwała 150 minut. Do egzaminu przystąpiło 158,4 tys. tegorocznych absolwentów liceów ogólnokształcących i techników, czyli 58,5 proc. z nich.

 

Jak tegoroczną maturę z angielskiego na poziomie rozszerzonym oceniają uczniowie? - Ogólnie bez zaskoczeń, matura dość prosta - powiedział Interii jeden z maturzystów. - W czytaniu było bardzo łatwe zadanie. Trzy teksty i trzeba było dopasować do nich nagłówki. Aż dziwne, że tak proste zadanie było na rozszerzeniu - dodał.

 

- W części pisemnej była rozprawka i artykuł. Rozprawka na temat udostępniania online zbiorów przez muzea i galerie sztuki - wspominał absolwent.

 

Także w mediach społecznościowych maturzyści dzielą się pierwszymi wrażeniami po egzaminie. Zadania oceniają generalnie jako niesprawiające trudności. "Szczególnie gramatyka niesamowicie łatwa" - można przeczytać.

Mniej niż procent wybrało filozofię

Filozofia należy do przedmiotów rzadko wybieranych przez abiturientów. Chęć zdawania z niej egzaminu zadeklarował mniej niż jeden procent tegorocznych absolwentów.

 

Wraz z tegorocznymi absolwentami egzaminy zdają też abiturienci z wcześniejszych roczników. Wśród nich będą osoby, które zdecydowały się przystąpić do egzaminu z nowego przedmiotu lub przystąpić do zdawanego wcześniej egzaminu, aby poprawić jego wynik.

 

ZOBACZ: Matura 2021. Uczniowie napisali egzamin z języka angielskiego

 

W tym roku w związku z epidemią COVID-19 i koniecznością prowadzenia edukacji zdalnej egzamin maturalny jest przeprowadzony na podstawie wymagań egzaminacyjnych ogłoszonych w grudniu 2020 r., a nie na podstawie wymagań określonych w podstawie programowej kształcenia ogólnego. Wymagania egzaminacyjne stanowią zawężony katalog wymagań (o 20-30 proc., zależnie od przedmiotu) określonych w podstawie, które były podstawą egzaminów w latach ubiegłych.

Trzy obowiązkowe przedmioty

Maturzyści muszą obowiązkowo przystąpić do trzech egzaminów pisemnych na poziomie podstawowym: z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego. Nie ma w tym roku obowiązkowych egzaminów ustnych. Zdawać je będą tylko ci maturzyści, którzy potrzebują wyniku z egzaminu ustnego przy rekrutacji na uczelnie za granicą.

 

Nie ma też w tym roku obowiązku przystąpienia do egzaminu z jednego przedmiotu na poziomie rozszerzonym, czyli do egzaminu z przedmiotu do wyboru. Chętni mogą przystąpić maksymalnie do egzaminów z sześciu takich przedmiotów.

 

ZOBACZ: Matura 2021 z języka polskiego. Arkusz i odpowiedzi

 

Według CKE z deklaracji maturzystów wynika, że 13,5 proc. tegorocznych absolwentów liceów i techników zadeklarowało, że nie przystąpi do ani jednego takiego egzaminu. Do jednego egzaminu z przedmiotu dodatkowego chce przystąpić 26,9 proc. tegorocznych absolwentów, do dwóch – 29,3 proc, do trzech – 24,7 proc., do czterech – 5 proc., do pięciu – 0,5 proc., a do sześciu – 0,1 proc.

 

Egzaminy z przedmiotu do wyboru zdawane są na poziomie rozszerzonym. Dlatego do tej grupy zaliczane są także – na tym poziomie – matematyka, język polski i języki obce, które są obowiązkowe na poziomie podstawowym.

 

Najczęściej wybieranym przez tegorocznych absolwentów licealistów i techników przedmiotem maturalnym na poziomie rozszerzonym jest w tym roku język angielski. Na drugim miejscu znalazła się matematyka, na trzecim – język polski, na czwartym – geografia, na piątym – biologia.

Matura w czasie pandemii 

Podobnie jak w ubiegłym roku egzaminy odbywają się w reżimie sanitarnym, zgodnie z wytycznymi przygotowanymi wspólnie przez Centralną Komisję Egzaminacyjną, Ministerstwo Edukacji i Nauki, a zatwierdzonych przez Główny Inspektorat Sanitarny.

 

Abiturienci, którzy nie mogą z przyczyn losowych lub zdrowotnych przystąpić do egzaminów w sesji majowej, będą mogli przystąpić do nich w sesji dodatkowej w czerwcu. Jej termin wyznaczono na 1-16 czerwca.

 

Pisemna sesja egzaminacyjna potrwa do 20 maja. Sesja egzaminów ustnych rozpocznie się 19 maja, potrwa do 21 maja.

Wyniki matur ogłoszone zostaną 5 lipca.

 

ZOBACZ: Matura 2021. Najczęściej wybierane przedmioty na poziomie rozszerzonym

 

Aby uzyskać maturę, abiturient musi uzyskać minimum 30 proc. punktów z egzaminów obowiązkowych. Wynik egzaminu z przedmiotu do wyboru nie wpływa na uzyskanie świadectwa maturalnego (nie ma progu zaliczeniowego), służy tylko przy rekrutacji na studia.

 

Maturzysta, który kwestionuje uzyskany przez siebie wynik, może się odwołać od niego. Procedura odwoławcza jest kilkustopniowa.

 

Maturzysta, który nie zda jednego obowiązkowego egzaminu, ma prawo do poprawki 24 sierpnia. Abiturient, który nie zda więcej niż jednego egzaminu, może poprawiać je dopiero za rok.

dsk/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie