Matura 2021 z języka polskiego. Arkusz i odpowiedzi

Polska
Matura 2021 z języka polskiego. Arkusz i odpowiedzi
PAP/Darek Delmanowicz
Matura 2021. Publikujemy arkusz Centralnej Komisji Egzaminacyjnej

Język polski na poziomie podstawowym - z tym przedmiotem mierzyli się dziś na maturze 2021 absolwenci liceów ogólnokształcących i techników. Publikujemy arkusz Centralnej Komisji Egzaminacyjnej - język polski poziom podstawowy oraz odpowiedzi zaproponowane przez ekspertów Interii. Maturzyści, trzymamy kciuki!

Co było na maturze 2021? Zdający otrzymali arkusz CKE, który składał się z dwóch części: testowej oraz wypracowania.

 

MATURA 2021. Język polski poziom podstawowy. Arkusz CKE i odpowiedzi (kliknij tutaj i pobierz arkusz oraz odpowiedzi)

 

W tym roku pojawiły się tematy, które nawiązywały do "Lalki" Bolesława Prusa"czy ambicja ułatwia osiąganie celu" oraz "Ziemi obiecanej" Władysława Reymonta "czy miasto jest dobre czy złe dla człowieka".  Zdający mieli też do wyboru interpretację wiersza Beaty Obertyńskiej "Strych".

 

"Mamy nadzieję, że większość maturzystów znalazła wśród dzisiejszych tematów wypracowań z języka polskiego jeden dla siebie. Wiemy, że przynajmniej jedno powszechnie wyrażane marzenie udało nam się spełnić" - napisano na Twitterze Centralnej Komisji Egzaminacyjnej tuż po rozpoczęciu matury.

 

Przypomnijmy, że w środę odbędzie kolejny egzamin obowiązkowy. O godz. 9:00 - 5 maja rozpocznie się matura 2021 z matematyki. 

 

Incydenty w czasie egzaminu

 

Podczas tegorocznej matury doszło także do serii incydentów. Jak informowaliśmy do szkół średnich, gdzie odbywały się matury 2021 z polskiego wpłynęły e-maile sugerujące zagrożenie związane z materiałami wybuchowymi. Takie alarmujące wiadomości otrzymały szkoły w Radomiu, Kaliszu i Kielcach. 

ZOBACZ: Matury w tym roku zweryfikują nie tylko wiedzę, ale wpływ pandemii na młodych

 

Jak poinformował dyrektor CKE, wiadomości nie spowodowały nigdzie przełożenia egzaminu. Doszło jedynie do opóźnień. - W żadnej ze szkół egzamin maturalny nie rozpoczął się później niż o 9:45. Tak wynika z informacji, które otrzymałem od dyrektorów Okręgowych Komisji Egzaminacyjnych - powiedział Interii szef CKE Marcin Smolik. 

Raport specjalny Interii "Matura 2021. Arkusze" - codziennie arkusze CKE wraz z odpowiedziami, które zaproponują eksperci. Dziś arkusze CKE z języka polskiego - poziom podstawowy wraz z nieoficjalnymi rozwiązaniami.

 

ko/polsatnews.pl/Interia
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie