Polsatnews.pl: Polska chce odkupić szczepionki od Danii, premier napisał list

PolskaJakub Oworuszko
Polsatnews.pl: Polska chce odkupić szczepionki od Danii, premier napisał list
KPRM/Krystian Maj
Szef polskiego rządu napisał list ws. szczepionek do premier Danii

"W ostatnich dniach odnotowałem informację, że Dania zdecydowała się wycofać wprowadzenie szczepionki Johnson&Johnson do obrotu na rodzimym rynku. Gdyby Dania zdecydowała się na odsprzedaż części swoich zapasów, Polska jest gotowa odkupić te szczepionki" - zadeklarował szef polskiego rządu w liście do premier Danii. Portal polsatnews.pl dotarł do jego treści.

W poniedziałek władze Danii podjęły decyzję o wykluczeniu preparatu Johnson & Johnson z programu szczepień przeciwko Covid-19, w związku z przypadkami zakrzepów potencjalnie związanymi ze szczepionką. To już drugi wykluczony przez Kopenhagę środek, po preparacie firmy AstraZeneca.

 

Polska chce odkupić szczepionki od Danii

 

Z ustaleń portalu polsatnews.pl wynika, że Polska chce odkupić szczepionki, których nie wykorzysta Dania. Premier Mateusz Morawiecki napisał w tej sprawie list do Mette Frederiksen, premier Królestwa Danii.

 

Na początku krótkiego listu datowanego na 4 maja, premier Morawiecki przypomina, że jesteśmy w "kluczowym momencie walki z pandemią", a Dania i Polska "od lat współpracują na szczeblu politycznym, gospodarczym, naukowym i kulturalnym".

"Również trudny czas pandemii umocnił nasze więzi" - ocenił szef polskiego rządu.

 

ZOBACZ: Szczepienia w zakładach pracy. Przedsiębiorstwa zgłosiły ponad pół miliona pracowników

 

Jak podkreśla premier, "w Polsce ogromną wagę przykładamy do programu szczepień".

 

Wideo: rzecznik rządu o możliwym zakupie szczepionek z Danii

  

Morawiecki złożył premier Danii konkretną propozycję. "Polacy pozytywnie podchodzą do szczepień, a coraz więcej moich rodaków korzysta z ochrony, którą dają szczepionki. W ostatnich dniach odnotowałem informację, że Dania zdecydowała się wycofać wprowadzenie szczepionki Johnson&Johnson do obrotu na rodzimy rynku. Gdyby Dania zdecydowała się na odsprzedaż części swoich zapasów, Polska jest gotowa odkupić te szczepionki. Dla Polski i Polaków byłoby to coś więcej niż wzajemnie korzystna transakcja. Oznaczałoby to gest solidarności wzmacniającej nasze partnerstwo" - zaznaczył. 

 

Polska czeka na odpowiedź Danii

 

"Wierzę, że moja propozycja spotka się z Pani zainteresowaniem i już wkrótce nasze wspólne wysiłki pozwolą przezwyciężyć pandemię i jej skutki, a z tego trudnego czasu wyjdziemy wszyscy silniejsi i lepiej przygotowani na wyzwania przyszłości" - napisał premier, podkreślając, że dla całej UE nadchodzi "czas odbudowy".

 

- Polska od samego początku podejmuje działania na poziomie Unii Europejskiej dotyczące zwiększenia dostaw szczepionek. Jednocześnie szukamy innych możliwości, aby ten proces mógł być przyspieszony - powiedział w rozmowie z polsatnews.pl rzecznik rządu Piotr Müller, pytany o list premiera Morawieckiego. 

 

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie