"W Polsce trwają badania dzieci pod kątem szczepień". Cessak w rozmowie z Polsat News

Polska
"W Polsce trwają badania dzieci pod kątem szczepień". Cessak w rozmowie z Polsat News
Polsat News

- Badania kliniczne dzieci poniżej 12 roku życia pod kątem szczepień trwają m.in. w Polsce - poinformował w rozmowie z Polsat News prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych Grzegorz Cessak. Wyjaśnił także, co wiadomo na temat szczepień innych grup wiekowych poniżej 18 roku życia.

Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych był pytany w Polsat News, czy osoby w wieku 16-18 lat mogą się szczepić.

 

- Europejska Agencja Leków przy procesie dopuszczenia do obrotu wydała rekomendację opartą na badaniach klinicznych. Obserwowano i analizowano skuteczność terapeutyczną, tolerancję poszczepienną i krótkotrwałą stabilność odpowiedzi immunologicznej dla tej grupy wiekowej i porównywano to z grupą dorosłych. Nie odnotowano żadnych różnic pomiędzy tymi grupami i nie stwierdzono innych działań niepożądanych - mówił na antenie Polsat News. 

 

ZOBACZ: Milczenie o zamachu za dostawę szczepionek? Czeski wicepremier nazwany "zdrajcą ojczyzny"

 

- To oznacza, że szczepionka jest bezpieczna dla osób powyżej 16 roku życia - podsumował. Dopytywany czy już teraz można w takim razie podjąć decyzję o szczepieniach tej grupy, Cessak wskazał, że wszystko odbywa się zgodnie z Narodowym Programem Szczepień. - Przede wszystkim osoby, dorosłe, w kolejnej partii, w drugiej połowie maja, będzie decyzja ws. szczepienia osób młodszych - wyjaśnił.

 

"Badania kliniczne w Polsce już się rozpoczynają"

 

Zwrócił uwagę, że nie ma jeszcze decyzji ws. młodszych osób, tzn. grupy 12-15 lat. - W tym tygodniu rozpoczęła się procedura w Europejskiej Agencji Leków i  mimo presji szybkiego dopuszczenia, spodziewamy się w następnym tygodniu takiego zatwierdzenia. Można przewidzieć, że te wyniki badań są pozytywne. W badaniach w USA wzięło udział ponad 2 tys. dzieci i skuteczność wychodziła prawie 100 proc. Szczepionka jest bezpieczna i skuteczna - dodał Cessak. 

 

- Procedura może być przyspieszona, zależnie od uwag od producenta. Jeżeli przyjmiemy ustalony wcześniej kalendarz, to pod koniec maja będą dopiero raporty z krajów członkowskich. Spodziewamy się, że w połowie czerwca może być decyzja. Termin może się zmienić, zależnie od wyników badań - powiedział. 

 

ZOBACZ: Polsatnews.pl: Polska chce odkupić szczepionki od Danii, premier napisał list

 

- Rozpoczęto badania kliniczne w czterech krajach. Weźmie w nich udział ok. 4,5 tys. dzieci z całego świata: USA, Finlandii, Hiszpanii i Polski. Polska zatwierdziła badania kliniczne, które kierowane będzie do dzieci poniżej 12 roku życia. Czekamy na wyniki badań. One będą we wrześniu, wiec jeżeli będzie pozytywna rekomendacja EMA, jeszcze we wrześniu te młodsze dzieci poniżej 12 roku życia mogą się szczepić z nowym rokiem szkolnym - mówił w Polsat News Cessak. 

 

- Badania kliniczne w Polsce już się rozpoczynają. Zostały zatwierdzone jeszcze w kwietniu. Rusza rekrutacja - przekazał.

 

Wideo: co ze szczepieniami dla dzieci i młodzieży?

  

Jak poinformował dziennik "New York Times" i agencja Associated Press, Amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) jeszcze w tym tygodniu wyda zgodę na użycie szczepionki Pfizera przeciw COVID-19 u dzieci powyżej 12 lat.

 

Do ogłoszenia decyzji ma dojść około miesiąca po tym, jak Pfizer poinformował o pozytywnych wynikach badań wśród dzieci w wieku 12-15 lat.

 

Decyzja umożliwi zaszczepienie nastolatków przed nowym rokiem szkolnym.

 

Ani jednego przypadku zakażenia

 

W badaniu obejmującym 2250 dzieci nie stwierdzono ani jednego przypadku zakażenia wśród zaszczepionych i 18 infekcji w grupie placebo. Efekty uboczne szczepionki były takie same jak w przypadku dorosłych – gorączka, bóle głowy i mięśni – i były silniejsze po drugiej dawce.

 

Według źródła agencji AP decyzja w sprawie dopuszczenia do szczepień tą szczepionką młodszych dzieci spodziewana jest jesienią. Latem ma zapaść decyzja o stosowaniu szczepionki Moderny u dzieci w wieku powyżej 12 lat.

 

Minister edukacji w antenie Polskiego Radia był też pytany o powrót uczniów do szkół. Uczniowie klas I–III szkół podstawowych w całym kraju wracają we wtorek do nauki stacjonarnej. Uczniowie klas starszych: klas IV–VIII szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych nadal uczą się zdalnie. Za dwa tygodnie – od 17 maja będą się uczyć hybrydowo.

 

msl/Polsat News, Polsatnews.pl/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie