Francja "odzyskuje kontrolę nad epidemią". Brytyjski epidemiolog: kolejnego lockdownu nie będzie

Świat
Francja "odzyskuje kontrolę nad epidemią". Brytyjski epidemiolog: kolejnego lockdownu nie będzie
PAP/EPA/SEBASTIEN NOGIER
Promenade des Anglais w Nicei

Kolejne lockdowny w Wielkiej Brytanii są bardzo mało prawdopodobne, bo postęp w porównaniu ze styczniem jest niezwykły - ocenił we wtorek prof. Neil Ferguson, epidemiolog, którego modele były podstawą do wprowadzenia pierwszego lockdownu w marcu 2020 r.

Ferguson, epidemiolog z Imperial College London, powiedział stacji BBC, że nie można całkowicie wykluczyć możliwości wprowadzenia lockdownu, jeśli doszłoby do "najgorszego scenariusza", czyli pojawienia się nowego wariantu wirusa, który byłby odporny na obecne szczepionki. W takim scenariuszu możliwe byłyby nowe ograniczenia, aby zwiększyć odporność ludzi na wirusa za pomocą zmodyfikowanych szczepionek.

Lockdown mało realny

Jednak, jak sam zastrzegł, uważa taki scenariusz za mało realny. - Czy uważam, że jest to prawdopodobne? Nie, nie sądzę. Myślę, że jest o wiele bardziej prawdopodobne, że teraz będziemy na stałym kursie wychodzenia z tej pandemii, przynajmniej w tym kraju - ocenił. Dodał, że dane na temat spadającej liczby przypadków koronawirusa, hospitalizacji i zgonów są bardzo zachęcające.

 

ZOBACZ: Johnson: Wielka Brytania przejmuje kontrolę nad pandemią

 

- Z jednym zastrzeżeniem - że musimy uważnie obserwować te warianty i zbierać więcej danych na ich temat, faktycznie oceniam sytuację bardzo optymistycznie i ten optymizm stopniowo wzrastał w trakcie ostatnich trzech miesięcy, od strasznej sytuacji, w której byliśmy w styczniu, do niezwykle dobrej sytuacji teraz - powiedział. Jego zdaniem, życie zacznie wracać do normy na początku lata.

 

Potwierdzeniem tej opinii są kolejne dobre dane na temat epidemii z minionej doby. Jak podał we wtorek brytyjski rząd, w tym czasie stwierdzono cztery zgony z powodu COVID-19 i wykryto 1946 nowych zakażeń. To oznacza, że w ciągu ostatnich siedmiu dni zarejestrowano 92 zgony i jest to pierwszy przypadek od sierpnia zeszłego roku, by łączna liczba z siedmiu kolejnych dni była niższa niż 100. Dla porównania - w poprzednich siedmiu dniach było 146 zgonów, a w jeszcze poprzednich - 184. Z kolei we wspomnianym przez Fergusona styczniu dobowe bilanse zgonów niemal codziennie przekraczały 1 tys.

Spada liczba przypadków w Europie

Z kolei dzienna liczba nowych zakażeń koronawirusem czwarty dzień z rzędu jest poniżej 2 tys., podczas gdy w styczniu przekraczała 50 tys., a czasem nawet 60 tys. Do poniedziałku włącznie pierwszą dawkę szczepionki przeciw COVID-19 otrzymało 34,67 mln osób, co stanowi 65,8 proc. dorosłych mieszkańców Wielkiej Brytanii, a drugą - 15,63 mln, czyli 29,7 proc.

 

ZOBACZ: Wielka Brytania. Co z zagranicznymi wakacjami? Premier Johnson o "wracającym wirusie"

 

Skala epidemii koronawirusa także we Francji zmniejsza się o 20-25 proc. tygodniowo. - Wskaźniki się poprawiają, liczba hospitalizacji spada - oświadczył we wtorek minister zdrowia Olivier Veran w wywiadzie dla studenckiej stacji Sciences Po TV. - Epidemia zmniejsza się od 20 do 25 proc. tygodniowo. W ciągu dwóch tygodni powinniśmy mieć od 10 tys. do 15 tys. przypadków dziennie, co pozwala nam odzyskać kontrolę nad epidemią – powiedział minister zdrowia.

 

Według aplikacji CovidTracker, średnia zakażeń koronawirusem z siedmiu dni między 24 a 30 kwietnia wynosiła 23 512 potwierdzonych przypadków dziennie. - Obserwujemy również spadek liczby hospitalizowanych pacjentów z koronawirusem, w tym na reanimacji – dodał Veran.

We Francji 24 tys. przypadków dziennie

W ciągu ostatniej doby zakażenie koronawirusem potwierdzono u 24 371 osób. W szpitalach zmarło 243 chorych z COVID-19, natomiast w domach opieki od piątku odnotowano 14 zgonów. Łączna liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa wzrosła o 257, do 105 416 – podała we wtorek Agencja Zdrowia Publicznego (SPF).

 

Do szpitali przyjęto 1 591 zainfekowanych, w tym 355 na oddziały intensywnej terapii. Liczba pacjentów hospitalizowanych zmniejszyła się o 523 i wynosi 28 427. Na oddziałach intensywnej terapii leczonych jest 5 504 chorych. Wskaźnik zakażeń koronawirusem na 100 tys. mieszkańców we Francji regularnie spada i wynosi średnio 224 (dane na 1 maja) – podały władze medyczne.

 

Od początku kampanii pierwszą dawkę szczepionki otrzymały 16 444 653 osoby (tj. 24,4 proc. populacji i 31,3 proc. osób dorosłych), a 6 924 103 również drugą (10,3 proc. populacji i 13,2 proc. dorosłych). W ciągu ostatniej doby wykonano łącznie 546 907 szczepień, z czego 311 106 pierwszą dawką, a 235 801 również drugą.

pdb
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie