Wielka Brytania. Co z zagranicznymi wakacjami? Premier Johnson o "wracającym wirusie"

Świat
Wielka Brytania. Co z zagranicznymi wakacjami? Premier Johnson o "wracającym wirusie"
PAP/EPA/JESSICA TAYLOR/UK PARLIAMENT HANDOUT
Premier Wlk. Brytanii zapewnia, że powrót do normalności nastąpi "tak szybko, jak tylko będziemy mogli"

Brytyjski premier Boris Johnson zasugerował w poniedziałek, że 17 maja nastąpi jedynie częściowe zniesienie zakazu podróży zagranicznych bez uzasadnionego powodu. Zapytany, czy mieszkańcy Wielkiej Brytanii będą mogli wyjechać na zagraniczne wakacje, odparł, że "musimy być ostrożni, rozsądni". - Trzeba upewnić się, że nie zobaczymy wirusa wracającego do nas - dodał.

Zgodnie z brytyjskim planem wychodzenia z lockdownu, dopuszczenie podróży zagranicznych bez uzasadnionego powodu mogłoby nastąpić najwcześniej w trzecim etapie, rozpoczynającym się 17 maja.

 

Natomiast w tym tygodniu rząd ma ogłosić, które kraje oznaczone zostaną kolorami zielonym, żółtym i czerwonym, od czego zależy, jakie będą obowiązywać wymogi w zakresie testów i kwarantanny po przyjeździe z nich.

 

ZOBACZ: Indyjski wariant koronawirusa bardziej niebezpieczny? Ekspert wyjaśnia

 

Jednak do tej pory rząd na Wyspach nie potwierdził w wiążący sposób, że zniesienie zakazu podróży faktycznie nastąpi 17 maja. Ponadto w poniedziałek posłowie skupieni w ponadpartyjnej grupie parlamentarnej wezwali rząd, by w związku z rozprzestrzeniającymi się na świecie nowymi wariantami koronawirusa, na razie nie znosił zakazu.

 

Szkocja i Walia: 17 maja to za wcześnie

 

Johnson zapytany o tę kwestię zasugerował, że może nastąpić tylko częściowe dopuszczenie podróży. - Chcemy dokonać jakiegoś otwarcia 17 maja, ale nie sądzę, aby mieszkańcy tego kraju chcieli widzieć napływ chorób z innych miejsc. Ja na pewno nie i musimy być bardzo, bardzo twardzi i musimy być tak ostrożni, jak to możliwe, gdy będziemy się otwierać - powiedział.

 

Dopytywany, czy ludzie mogą planować letnie wakacje, odparł: - Powiemy więcej, tak szybko, jak tylko będziemy mogli. Myślę, że nastąpi pewne otwarcie do 17 maja, ale musimy być ostrożni, rozsądni. Musimy upewnić się, że nie zobaczymy wirusa wracającego do nas.

 

ZOBACZ: Szczepionka Pfizera dla nastolatków? EMA rozpoczęła ocenę

 

Data 17 maja dotyczyłaby tylko mieszkańców Anglii. Szefowie rządów Szkocji i Walii już wcześniej wyrazili opinię, że to zbyt wczesny termin na wznowienie wyjazdów za granicę, a rząd północnoirlandzki na razie nie zajął stanowiska w tej sprawie.

 

Brytyjski premier o zniesieniu dystansu społecznego

 

Johnson oświadczył także, że jest spora szansa, iż od 21 czerwca, gdy przewidziany jest ostatni etap wychodzenia z lockdownu, zniesiony zostanie obowiązek zachowywania dystansu społecznego.

 

Obecna zasada "jednego metra plus" stanowi, że dystans powinien wynosić przynajmniej jeden metr, jeśli są inne środki zabezpieczające przed transmisją wirusa, a jeśli ich nie ma, powinny być dwa metry.

wka/PAP/Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie