Johnson: Wielka Brytania przejmuje kontrolę nad pandemią

Świat
Johnson: Wielka Brytania przejmuje kontrolę nad pandemią
fot. PAP/EPA/ANDY RAIN
Boris Johnson, premier Wielkiej Brytanii

Wielka Brytania przejmuje kontrolę nad pandemią koronawirusa wraz ze spadkiem liczby przypadków zakażeń i wprowadzeniem szczepionek - oznajmił w piątek premier Boris Johnson. Dodał, że będzie kontynuował ostrożny plan złagodzenia ograniczeń.

- Przechodzimy przez to. Nie ma wątpliwości, że sprawy mają się lepiej niż wcześniej - powiedział dziennikarzom. Wyraził nadzieję, że kolejny etap ponownego otwarcia nastąpi 17 maja, i wszystkie ograniczenia zostaną zniesione 21 czerwca.

 

ZOBACZ: Europa zaczyna się otwierać. Niektóre państwa luzują restrykcje

 

- Nie ma wątpliwości, że w tej chwili zaczynamy naprawdę mieć kontrolę nad pandemią, ale musimy utrzymać nasze ostrożne podejście i przejść przez kolejne etapy mapy drogowej - dodał premier. 

Lek na koronawirusa? 

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson rozpoczął poszukiwania prostych metod leczenia koronawirusa, które można stosować w domu - podał w tym tygodniu portal BBC News.

 

Chodziłoby o to, żeby dać je osobom, które mają pozytywny wynik na obecność koronawirusa, lub osobom narażonym na styczność z kimś, kto jest zakażony. Powstaje specjalna grupa ds. leków antywirusowych w celu nadzorowania pracy i przyszłych prób klinicznych; jak dotąd nie rozpoznano wszelako żadnych metod leczenia, które mogłyby być stosowane - przekazał BBC News.

 

ZOBACZ: Wielka Brytania. Premier Johnson zapowiada lek na koronawirusa. "Trzecia linia obrony"

 

Johnson przyznał na wtorkowym briefingu prasowym, że za granicą odnotowano gwałtowny wzrost zachorowań na COVID-19, a naukowcy ostrzegają, że w tym roku nastąpi kolejna fala zachorowań. - Jak patrzymy na to, co dzieje się w innych krajach, gdzie odnotowywana jest rekordowa liczba przypadków zakażenia koronawirusem, nie możemy się łudzić, że COVID-19 minął - podkreślił. - I tak musimy, w miarę możliwości, nauczyć się żyć z tą chorobą, jak żyjemy z innymi chorobami - dodał.

ms / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie