Premier: wzywamy Niemcy, by zrezygnowały z Nord Stream 2

Świat
Premier: wzywamy Niemcy, by zrezygnowały z Nord Stream 2
PAP/Marcin Obara
Premier RP Mateusz Morawiecki (P) oraz premier Słowenii Janez Jansa (L)

- Nord Stream 2 jest niemiecko-rosyjskim projektem, który destabilizuje Europę. Wzywamy Niemcy, aby zrezygnowały z tego projektu - powiedział premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu z premierem Słowenii Janezem Janszą.

Morawiecki podkreślił na wspólnej konferencji z szefem słoweńskiego rządu, że gazociąg Nord Stream 2 to temat, który w Europie cały czas jest "raną" i "należy załatwić go tak, aby solidarność europejska nie ucierpiała".

 

- Pojawiają się głosy z Niemiec, że nie ma różnicy między molekułą gazu płynącą przez Nord Stream 1 czy Nord Stream 2 w przyszłości - oby nie - a molekułą gazu płynącą przez Ukrainę, Białoruś, Polskę czy Turcję. Otóż jest ogromna różnica. Może nie ma różnicy w składzie chemicznym, ale jest różnica polityczna, społeczna i dla bezpieczeństwa Europy - wskazywał premier Morawiecki.

"Nord Stream 2 zmniejsza bezpieczeństwo Europy"

Podkreślił, że "Nord Stream 2 jest niemiecko-rosyjskim projektem, który destabilizuje Europę i zmniejsza bezpieczeństwo Europy". - Wzywamy Niemcy, aby zrezygnowały z tego projektu, żeby przestały dalej wpływać na faktyczną destabilizację w tej części Europy, bo może być to bardzo groźne dla Unii Europejskiej i dla wielu państw tego regionu - apelował.

 

ZOBACZ: Biden: od dawna Nord Stream 2 budzi mój sprzeciw

 

Mateusz Morawiecki apelował też o solidarność w kwestii Bałkanów Zachodnich. - Tutaj również toczą się rozmowy i chcemy, żeby one były kontynuowane. To jest coś, co dla dokończenia procesu integracji Unii Europejskiej, dla zapewnienia fundamentów bezpieczeństwa - także w obszarach zabezpieczenia się przed wielkimi falami migracji... My chcemy bronić kultury europejskiej. Musimy bronić kultury europejskiej - mówił premier.

 

Zaznaczył, że przede wszystkim chce bronić kulturę polską "przed wpływami, których my, Polacy, możemy sobie nie życzyć". - Dlatego zabezpieczenie zewnętrznych granic uważamy za tak fundamentalne - dodał.

"Mamy dzisiaj coraz więcej dostępnych szczepionek"

Jak mówił również szef polskiego rządu, "Polska i Słowenia skutecznie domagały się przyspieszenia dystrybucji szczepionek i tutaj nasza presja na Komisję Europejską, na Radę Europejską była bardzo skuteczna". - Mamy dzisiaj coraz więcej dostępnych szczepionek - dodał. - W tej kwestii nie mogliśmy stać z boku, tylko razem, ramię w ramię, razem z Janezem, razem z Grupą Wyszehradzką po to, aby jak najszybciej móc zaszczepić wystarczająco dużą liczbę ludności - podkreślał.

 

ZOBACZ: Szczepienia przeciw Covid-19. Rusza rejestracja dla 50-latków

 

W jego ocenie, "to kolejny dowód na to, że silna Unia może być tylko siłą państw członkowskich - państw członkowskich, które są świadome swoich interesów, ale także zależności pomiędzy sobą nawzajem i we współpracy, wypracowujących najlepsze mechanizmy odpowiedzi na zagrożenia zewnętrzne, jak również na szansę po stronie społecznej, gospodarczej, które się pojawiają".

 

- Przyszłość Unii jest naszym wspólnym zadaniem i w taki sposób dyskutowaliśmy o przyszłości - mówił Morawiecki. - Unia ma fundamenty zarówno traktowe, jak i cywilizacyjne, i jeśli ma działać lepiej, to powinniśmy brać pod uwagę oba aspekty - podkreślał.

"Polska ma grono wypróbowanych sojuszników"

Premier Morawiecki wskazał, że Jansza przyjechał do Warszawy na pogłębione konsultacje dotyczące tego, jak ma wyglądać prezydencja Słowenii w Radzie Unii Europejskiej. Jak dodał, podczas spotkania rozmawiano o bieżących problemach, w których się znajdujemy.

 

- Polska ma grono wypróbowanych sojuszników i Słowenia zdecydowanie należy właśnie do takich krajów, na których możemy polegać, do państw z którymi bardzo blisko współpracujemy - powiedział.

 

ZOBACZ: "Trzymaj się z daleka od UE i Europy". Premier Słowenii odpowiedział Georgowi Sorosowi

 

Wskazał na współpracę na polu gospodarczym, politycznym i ogólnoeuropejskim. - Staramy się tak kształtować wspólnie agendę europejską, aby odpowiadała ona na bieżące obawy obywateli Europy, naszych państw - Słowenii, Polski, a także na wyzwania dnia jutrzejszego - mówił szef polskiego rządu.

 

- Niebawem Słowenia obejmie przewodnictwo w Radzie UE i podczas tego przewodnictwa będzie wytyczała główne priorytety do dyskusji i podejmowania decyzji. Przed nami jest nowy rozdział UE kiedy chcemy odbudować Europę po pandemii Covid-19. Wszystkie kraje myślą teraz o tym jak wzmocnić się po pandemii - oświadczył.

Rozmowy o inwestycjach

Morawiecki wskazał, że podczas spotkania rozmawiano o tym jak przyciągnąć jak najwięcej inwestycji do Europy, w tym do Słowenii i Polski.

 

- Właśnie tych inwestycji, które wcześniej przez poprzednie 20-30 lat ulokowały część swoich procesów produkcyjnych w Indiach, Chinach czy gdzieś na Dalekim Wschodzie. Dzisiaj Europa powinna poprzez wzmocnienie, poprzez odbudowę rozumieć również wewnętrzną spójność, wewnętrzną konsolidację i możliwości wewnętrznej produkcji w kluczowych obszarach - stwierdził Morawiecki.

Cyberbezpieczeństwo kluczowe

Premier poinformował też, że rozmawiał ze słoweńskim premierem m.in. o tym, jak ma wyglądać przyszła Europa. Podkreślał, że Europa musi być silna siłą swojej różnorodności i opierać się na fundamentach takich jak wzajemny szacunek, poszanowanie godności i suwerenności.

 

- To jest właśnie Europa ojczyzn, która nas zbliża, a nie Europa wielu prędkości, a nie Europa wyrównywania wszystkich przesłanek światopoglądowych, bo tu mamy za wielką różnorodność, by to była droga skuteczna i dobra dla narodów Europy - mówił Morawiecki. Podkreślił, że Unia Europejska powstawała w oparciu o solidarność, dialog i silne wartości chrześcijańskie. - Jako taka, powinna się dalej rozwijać - zaznaczył.

 

ZOBACZ: USA mogą nałożyć nowe sankcje na Rosję. W tle ataki hakerów

 

Szef polskiego rządu ocenił też, że jeśli władze państw wspólnoty zapomną o tych wartościach, UE będzie groziła powolna erozja i degradacja.

 

Premier podkreślił również, że obecnie jedną z kluczowych kwestii jest także wzmacnianie odporności na zewnętrzne ataki. Poinformował, że rozmawiał z premierem Janszą m.in. o sytuacji na Ukrainie, Białorusi oraz o pojawiających się ze strony Wschodu atakach cybernetycznych.

 

Morawiecki dziękował Janszy za to, że zdecydował się uczynić cyberbezpieczeństwo jednym z kluczowych priorytetów słoweńskiej prezydencji w Radzie UE. - Również postrzegamy zagrożenia w cyberprzestrzeni jako absolutnie kluczowe dla przyszłości Europy. Chcemy zainwestować w tym zakresie jak najwięcej środków - zaznaczył Morawiecki.

Apel do parlamentu

Premier podkreślił, że ich rozmowa dotyczyła także programów, na które składa się Krajowy Plan Odbudowy.

 

- I tutaj mamy do czynienia z sytuacją taką, że cała Europa jest tuż przed wejściem w Program Odbudowy. Ja mam nadzieję - i tutaj rząd apeluje do parlamentu o przegłosowanie tych regulacji dotyczących środków własnych, bo to one otwierają drzwi nie tylko do Krajowego Programu Odbudowy, ale również do umowy partnerstwa, czyli wszystkich środków unijnych - powiedział szef polskiego rządu.

 

ZOBACZ: Budka: możemy nie poprzeć ratyfikacji ws. unijnego Funduszu Odbudowy

 

- I Polska, i mam nadzieję Słowenia, jest również beneficjentem netto - powiedział premier Morawiecki. - Tak przeprowadziliśmy negocjacje, że mimo znacznego podniesienia poziomu życia w ostatnich latach, jesteśmy cały czas beneficjentem netto. To dla Polski 770 miliardów złotych - dodał premier.

ac/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie