Międzynarodowy Dzień Ziemi. Pokażcie, jak dbacie o naszą planetę!

Polska
Zwyczaj obchodzenia Międzynarodowego Dnia Ziemi sięga lat 70. XX wieku

W czwartek obchodzimy wyjątkowe święto - Dzień Ziemi. Planetę, na której możemy żyć, mamy tylko jedną, dlatego trzeba się o nią troszczyć. Oddajemy więc Wam antenę Polsat News, media społecznościowe i portal polsatnews.pl. Udowodnijcie, że Błękitna Planeta jest bezcennym skarbem, o który warto dbać. Przysyłajcie zdjęcia i filmy, na których pokazujecie, jak opiekujecie się Ziemią.

Data, którą poświęciliśmy naszej planecie, nie jest przypadkowa. 22 kwietnia na całym globie dzień i noc trwają tyle samo godzin.

 

Wiosenna "równonoc" - bo tak nazywamy takie dwie wyjątkowe doby - w starożytności czczono jako święto życia odradzającego się po zimowych miesiącach.

 

Święto Ziemi i jej mieszkańców

 

O tym, by ziemianie poświęcili 24 godziny w roku swojej planecie, jako pierwszy mówił aktywista John McConnell na ekologicznej konferencji UNESCO w 1969 roku. Jego apel w pierwszej kolejności znalazł posłuch w San Francisco, którego burmistrz rok później ogłosił Dzień Ziemi.

 

ZOBACZ: Co zatruwa naszą planetę? Jak być bardziej eko? Rusza "Czysta Polska" - nowy program w Polsat News

 

Następnie ideę McConella poparły władze ONZ. Ówczesny sekretarz generalny Organizacji, U Thant, podpisał dokument wyznaczający Dzień Ziemi na 22 kwietnia.

 

Tradycja jego obchodzenia pojawiała się w kolejnych państwach, a jedenaście lat temu - za sprawą Zgromadzenia Ogólnego ONZ - po raz pierwszy w kalendarzu pojawił się Międzynarodowy Dzień Matki Ziemi.

 

Pokażcie, jak ważna dla Was jest Ziemia!

 

Z okazji tego święta nasze portale internetowe, media społecznościowe i antenę Polsat News oddajemy Wam. Pokażcie, jak dbacie o Błękitną Planetę i zachęcacie innych, by ją chronić i o nią dbać.

 

Oznaczajcie nas na Instagramie: @programczystapolska. Możecie również wysyłać swoje zdjęcia i filmy do redakcji Polsat News poprzez formularz kontaktowy. Wasze relacje udostępnimy na polsatnews.pl oraz na antenie Polsat News.

 

Dzień Ziemi to również wyjątkowa okazja, by zastanowić się, jak ważna jest natura. Ta "wielka", jak lasy, produkujące życiodajny tlen, jak i "mała" niczym pszczoły, bez pracy których ludzkość mogłaby przestać istnieć.

 

Nagłaśniajmy, apelujmy, działajmy

 

Dziś warto też nagłaśniać, z jakimi problemami mierzy się Ziemia oraz domagać się odpowiednich działań politycznych oraz społecznych. O tym, czy nasz glob będzie w pełni zdrowy, decydują codzienne decyzje każdego z nas.

 

Coraz większym problemem staje się chociażby smog, zatruwający środowisko oraz nasze płuca. Mierzymy się z nim zwłaszcza w chłodniejszych miesiącach, co nie oznacza, że latem całkiem znika.

 

ZOBACZ: Pojemnik na plastikowe nakrętki w kształcie fiata 126p. "Celem akcji ekologia"

 

W miastach do jego powstawania przyczynia się m.in. transport. Jak wyliczyła Europejska Agencja Środowiska, cytowana przez Fundację Pro Kolej, za 72,5 proc. emisji dwutlenku węgla w UE odpowiada transport drogowy, przede wszystkim samochody osobowe.

 

Na kolejnym miejscu - niemal ex aequo - plasują się transport wodny (13,6 proc. emisji CO2) oraz cywilne lotnictwo (13,4 proc.). Najbardziej ekologiczna okazuje się kolej, która generuje 0,5 proc. dwutlenku węgla w atmosferze. Te dane pochodzą z 2016 roku.

 

Fundacja Pro Kolej/Europejska Agencja Środowiska

 

wka/msl/Polsatnews.pl/Polsat
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie