Lekarze rezygnują z pracy. "Luka pokoleniowa się zbliża"

Polska
Lekarze rezygnują z pracy. "Luka pokoleniowa się zbliża"
Polsat News
Lekarze uskarżają się na problemy psychologiczne

Lekarze są skrajnie wyczerpani i skarżą się na poczucie bezsilności. Atakuje ich depresja, która testuje granice ich wytrzymałości. Część z nich już zrezygnowała z pracy, inni chcą odejść z zawodu po pandemii. Reportaż Klaudii Syrek w programie "Raport".

Całodobowe dyżury, braki kadrowe w szpitalach, praca w utrudniających proste czynności kombinezonach to od roku codzienność lekarzy, pielęgniarek i ratowników medycznych w całej Polsce. - Kondycja personelu w związku z tą sytuacją jest coraz gorsza - mówi Lech Kucharski, ordynator oddziału covidowego w Szpitalu im. S. Żeromskiego w Krakowie.

Bohaterowie pandemii są zmęczeni

W krakowskim Szpitalu im. Gabriela Narutowicza w ostatnich dniach wypowiedzenia złożyło dwóch lekarzy. W ubiegłych miesiącach zrobiło to też kilka pielęgniarek. Swoje decyzje medycy argumentowali depresją i skrajnym zmęczeniem.

 

- Taki stres, który widać w oczach pacjentów, udziela się wszystkim. Lęk, jaki mieli pacjenci widzący personel nieodróżnialny, personel, który nie jest w stanie pokazać uśmiechu czy nawet frustracji - przyznaje dr Agnieszka Marzęcka-Wójcik, zastępca dyrektora ds. pielęgniarstwa w tym szpitalu.

 

ZOBACZ: "Lockdown zabija". Lekarze wezwani na przesłuchanie przez Naczelną Izbę Lekarską

 

Obciążenie psychiczne jest związane także z ciężkimi stanami, w których pacjenci trafiają na oddziały covidowe. Podczas trzeciej fali pandemii często są to osoby w bardzo młodym wieku.

 

WIDEO: "Raport" - Lekarze rezygnują z pracy

  

Luka pokoleniowa się zbliża

Jesienią 2020 roku naukowcy z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie przeprowadzili badania, z których wynika, że aż 15 proc. lekarzy i 10 proc. pielęgniarek zamierza odejść z polskiego rynku pracy po tym, jak zakończy się pandemia koronawirusa. Blisko trzy czwarte badanych rozważa konsultacje z psychologiem.

 

ZOBACZ: Konflikt w szpitalu w Rybniku. Lekarze nie godzą się na nowe warunki pracy

 

- Kilkanaście lat temu, kiedy doszło do reformy systemu kształcenia, liczba chętnych do studiowania w akademiach medycznych została ograniczona. Mówiliśmy wtedy o tym, że ta luka pokoleniowa się zbliża - mówi Lech Kucharski. Dodaje, że pandemia dodatkowo obnażyła niedostatki systemu zdrowia w Polsce.

 

- To są takie zaszłości, które wychodzą i na razie nie widać sposobów rozwiązania tego problemu - podsumowuje lekarz.

pdb/Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie