Czechy. Lekarze dostaną nagrody za walkę z pandemią. Nawet kilka tysięcy euro

Świat
Czechy. Lekarze dostaną nagrody za walkę z pandemią. Nawet kilka tysięcy euro
PAP/EPA/MARTIN DIVISEK
Do pracowników medycznych razem z wypłatami za maj ma trafić 12 miliardów koron, czyli około 45,5 miliona euro

Rząd na posiedzeniu w poniedziałek zdecydował o nagrodach dla personelu medycznego pracującego na oddziałach z chorymi na Covid-19. Nagrody, które dotyczą okresu od października 2020 do końca lutego br. dostaną także pracownicy DPS.

Do pracowników medycznych razem z wypłatami za maj ma trafić 12 miliardów koron, czyli około 45,5 miliona euro. Lekarze i inne osoby z personelu medycznego pracujące bezpośrednio z chorymi na Covid-19 dostaną 75 000 koron, czyli około 2800 euro. Pracownicy niemedyczni oraz ratownicy medyczni pracujący poza szpitalami dostaną 30 000 koron, czyli 1135 euro.


Pracownicy domów pomocy społecznej otrzymają nagrody w wysokości od 15 000 do 50 000 koron, czyli od około 570 do 19 000 euro.

 

ZOBACZ: Czechy. Prezydent Zeman prosi Chiny o szczepionkę przeciwko Covid-19

 

Wysokość nagród uzależniona jest od zawodu i charakteru wykonywanej pracy. Kwoty dotyczą liczby godzin pełnego etatu. Ministerstwo pracy i spraw społecznych, tak jak ministerstwo zdrowia wypłaciło już nagrody za pracę w czasie pierwszej fali pandemii od 13 marca do końca maja 2020 r.

 

Rząd na tym samym posiedzeniu zdecydował też o przedłużeniu o kolejne dwa miesiące, do 3 czerwca br. zerowej stawki VAT na maski klasy FFP2 i wyższej. W Czechach wprowadzono obowiązek noszenia takich masek w środkach komunikacji miejskiej, w miejscu pracy, sklepach i wszędzie tam, gdzie gromadzą się ludzie i nie można utrzymać bezpiecznej odległości.

dsk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie