Szczerski: 15 kwietnia powstanie Biuro Polityki Międzynarodowej w Kancelarii Prezydenta

Polska
Szczerski: 15 kwietnia powstanie Biuro Polityki Międzynarodowej w Kancelarii Prezydenta
Polsat News
Powstanie "prezydencka dyplomacja" złożona ze "specjalnych przedstawicieli prezydenta RP".

Inauguracja nowego Biura Polityki Międzynarodowej Prezydenta RP nastąpi 15 kwietnia - poinformował prezydencki minister Krzysztof Szczerski. Powstaną w nim: Sekretariat do spraw Trójmorza oraz Kolegium Prezydenta RP ds. Polityki Międzynarodowej, które będzie organem doradczym. Biuro ma zajmować się wspieraniem działalności międzynarodowej Andrzeja Dudy.

- Na 15 kwietnia zaplanowana jest w Pałacu Prezydenckim inauguracja nowego biura zajmującego się wspieraniem działalności międzynarodowej prezydenta. Jego nazwa będzie brzmiała: Biuro Polityki Międzynarodowej Prezydenta RP - poinformował prezydencki minister Krzysztof Szczerski, pełnomocnik prezydenta do spraw utworzenia Biura.

 

"Realizacja zapowiedzi prezydenta"

 

W nadchodzący czwartek Andrzej Duda ma m.in. powołać szefa biura, a nieoficjalnie "żelaznym kandydatem" na szefa Biura Polityki Międzynarodowej jest Szczerski.

 

Jak zaznaczył, będzie to "realizacja prezydenckiej zapowiedzi dotyczącej wzmocnienia organizacyjnie i instytucjonalnie tej części prezydenckiej administracji, która odpowiada za zadania z zakresu polityki międzynarodowej".

 

ZOBACZ: Prezydent Andrzej Duda na Wawelu. "Jestem tu, żeby oddać hołd"

 

- Podchodzimy do realizacji tej zapowiedzi w sposób projektowy, zadaniowy, a nie stricte biurokratyczny, w związku z tym nie zaczynamy od siedziby czy sprzętu. Biuro powstaje z przekształcenia Biura Spraw Zagranicznych, funkcjonującego dotąd w prezydenckiej kancelarii i będzie samodzielną częścią w ramach Kancelarii Prezydenta RP - powiedział Szczerski.

 

Na czele Biura Polityki Międzynarodowej będzie stał - na wzór Biura Bezpieczeństwa Narodowego - jego szef w randze sekretarza stanu, który będzie wchodził w skład kierownictwa Kancelarii Prezydenta.

 

Nowe ciało ds. polityki międzynarodowej 

 

W ramach zmian dotyczących polityki międzynarodowej, prezydent powoła też Kolegium Prezydenta RP ds. Polityki Międzynarodowej, "czyli kolegialny organ doradczy prezydenta, który będzie funkcjonował przy Biurze Polityki Międzynarodowej". Szczerski podkreślił, że Kolegium nie będzie miało charakteru partyjnego czy politycznego, tylko ekspercki i doradczy.

 

- W skład Kolegium wejdą szefowie wszystkich państwowych instytutów analitycznych, zajmujących się polityką międzynarodową, czyli Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, Ośrodka Studiów Wschodnich, Instytutu Zachodniego i Instytutu Europy Środkowej, a także eksperci z ośrodków akademickich z całej Polski oraz nestorzy polskiej myśli międzynarodowej - powiedział Szczerski. 

 

ZOBACZ: Rada Gabinetowa ws. pandemii. Andrzej Duda zwołał posiedzenie

 

Praca w Kolegium będzie miała charakter społeczny, nie etatowy.

 

Schodzące w jego skład Kolegium Prezydenta RP ds. Polityki Międzynarodowej - poinformował PAP prezydencki minister Krzysztof Szczerski.

 

Szczerski poinformował, że jeśli pozwolą na to warunki epidemiczne to w czwartek odbędzie się inauguracyjne posiedzenie Kolegium Prezydenta RP ds. Polityki Międzynarodowej.

 

Sekretariat do spraw Trójmorza

 

Wkrótce po inauguracji prac Biura - jak zapowiedział prezydencki minister - rozpoczną się "rozmowy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych na temat porozumienia międzyinstytucjonalnego między Kancelarią Prezydenta RP i MSZ, dotyczącego prac Biura Polityki Międzynarodowej".

 

ZOBACZ: Prezydent o szczepieniu Hołowni: więcej wyrozumiałości dla ludzkiej słabości

 

- W ramach Biura Polityki Międzynarodowej powstanie m.in. Sekretariat do spraw Trójmorza - jako osobny zespół zajmujący się koordynowaniem spraw dotyczących Inicjatywy Trójmorza - poinformował prezydencki minister.

 

W Biurze Polityki Międzynarodowej będzie także działał zespół polityczny, który - jak zaznaczył Szczerski - będzie koordynował komunikację publiczną, kontakty między instytucjami.

 

Restart prezydenckiej dyplomacji

 

W porozumieniu KPRP z MSZ, uregulowana będzie instytucja "specjalnych przedstawicieli prezydenta RP". Instytucja taka została wprowadzona w niedawno uchwalonej ustawie o Służbie Zagranicznej. Szczerski powiedział, że niekoniecznie będą to osoby pełniące swoje obowiązki za granicą, jak to jest w przypadku ambasadorów.

 

ZOBACZ: Pandemia, obronność, praworządność. Doradca Bidena rozmawiał z Solochem i Szczerskim

 

- Specjalni przedstawiciele prezydenta, to będą osoby wyposażone przez prezydenta w pełnomocnictwa w związku ze specjalną misją, która może wiązać się z wyjazdem zagranicznym, na przykład w sytuacji takiej, jak obecna, dotycząca Polaków na Białorusi - wyjaśnił  Szczerski. Zaznaczył, że mogą to być też pełnomocnictwa, które będą miały charakter trwały, jak w przypadku specjalnego przedstawiciela prezydenta ds. polityki klimatycznej.

 

Jak zaznaczył Szczerski, Biuro zostanie "wzmocnione przez pracowników delegowanych z MSZ". Możliwość taką wprowadziła niedawno uchwalona przez Sejm ustawa o Służbie Zagranicznej - przypomniał prezydencki minister. 

hlk/PAP/Polsat News/Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie