Pandemia, obronność, praworządność. Doradca Bidena rozmawiał z Solochem i Szczerskim

Świat
Pandemia, obronność, praworządność. Doradca Bidena rozmawiał z Solochem i Szczerskim
PAP/EPA/AL DRAGO / POOL
Biały Dom wydał komunikat ws. rozmowy doradcy prezydenta USA Jake'a Sullivana z szefem BBN Pawłem Solochem i sekretarzem stanu w Kancelarii Prezydenta RP Krzysztofem Szczerskim.

Obronność, energetyka oraz polityka wobec Chin i Rosji - to niektóre tematy poruszone według komunikatu Białego Domu w rozmowie doradcy prezydenta USA Jake'a Sullivana z szefem BBN Pawłem Solochem i sekretarzem stanu w Kancelarii Prezydenta RP Krzysztofem Szczerskim. Sullivan zapewnił o "zaangażowaniu administracji Bidena we wspieranie demokratycznych instytucji, praworządności i praw człowieka".

Soloch i Szczerski rozmawiali w środę telefonicznie z doradcą prezydenta USA Joe Bidena ds. bezpieczeństwa narodowego Jake'iem Sullivanem.

 

Sullivan o wspieranie praworządności i praw człowieka

 

Jak głosi komunikat Białego Domu w rozmowie Sullivan "podkreślił zainteresowanie administracji Joe Bidena umocnieniem stosunków dwustronnych, wyrażając wdzięczność za ścisłą współpracę Polski ze Stanami Zjednoczonymi w kwestiach obronnych i za jej wysiłki na rzecz promowania bezpieczeństwa energetycznego w Europie Środkowej".

 

ZOBACZ: Spotkanie Bidena z królową Elżbietą II. Brytyjskie media piszą o terminie

 

Zgodnie z dokumentem strony "zgodziły się współpracować przy wyzwaniach, w tym pandemii Covid-19, odbudowie światowej gospodarki oraz w kwestii zmian klimatycznych". Poruszona została także kwestia współpracy "w priorytetach polityki zagranicznej obu stron, w tym wobec Rosji i Chin".

 

Sullivan - jak informuje Biały Dom - zapewnił swoich polskich rozmówców o "zaangażowaniu administracji Bidena we wspieranie demokratycznych instytucji, praworządności i praw człowieka".

 

 

Doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego

 

Sullivan objął stanowisko doradcy prezydenta Stanów Zjednoczonych ds. bezpieczeństwa narodowego 20 stycznia. Powierzenie mu tej funkcji Joe Biden zapowiadał w listopadzie ubiegłego roku.

 

ZOBACZ: Biden rozmawiał telefoniczne z Putinem

 

Wcześniej Sullivan był doradcą Bidena jako wiceprezydenta w administracji Baracka Obamy. Doradzał też Hillary Clinton w jej kampanii prezydenckiej w 2016 roku. Był również doradcą rządu USA w negocjacjach nuklearnych z Iranem.

 

Sullivan był także wykładowcą, m. in. w Szkole Prawa Uniwersytetu Yale i na uniwersytecie stanu New Hampshire. 

pgo/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie