Uczniowie wrócą do szkół? Prezydent: bardzo poważnie rozważane

Polska
Uczniowie wrócą do szkół? Prezydent: bardzo poważnie rozważane
Polsat News
Prezydent: "zakładamy, że sytuacja epidemiczna powinna się znacząco poprawiać"

Ponieważ zakładamy, że w ciągu najbliższych tygodni sytuacja epidemiczna powinna się znacząco poprawiać jest wysoce prawdopodobne i to jest bardzo poważnie rozważane w tej chwili przez premiera i ministra edukacji, aby szkoły zostały uruchomione w systemie hybrydowym - mówił prezydent Andrzej Duda.

Prezydent oświadczył, że podczas spotkania Rady Gabinetowej chciał się dowiedzieć co dalej z nauką w szkołach.

 

ZOBACZ: Nauka zdalna w przedszkolach. Opublikowano rozporządzenie

 

- Oczywiście jest to zależne od sytuacji epidemicznej, ale ponieważ zakładamy, że ona w ciągu najbliższych tygodni powinna się znacząco poprawiać, w związku z powyższym jest wysoce prawdopodobne i to jest bardzo poważnie rozważane w tej chwili przez pana premiera i pana ministra edukacji, aby szkoły zostały uruchomione w systemie hybrydowym. To znaczy tydzień nauki w szkole, tydzień nauki zdalnej; wymiennie w stosunku do grup wiekowych i do podziału na klasy - poinformował Andrzej Duda.

"Sensowniejsze rozwiązanie"

Jak dodał, wydaje się, że takie rozwiązanie, które powoduje, że choć w ograniczonym zakresie, ale dosłownie do nauki w szkole, a nie poprzez internet, będzie dopuszczona jak największa liczba uczniów z różnych grup wiekowych, choćby co drugi tydzień "wydaje się rozwiązaniem sensowniejszym niż dopuszczenie znów tylko najmłodszych do stałej nauki, a pozostawienie młodzieży w domach".

 

Prezydent dodał, że podczas Rady Gabinetowej pytał też ministra edukacji o pomoc psychologiczną i psychiatryczną dla młodszej młodzieży. - Program w tym zakresie jest realizowany, to jest ogromna kwota 1,6 mld zł, która w tej chwili jest zarezerwowana w budżecie na te potrzeby - mówił.

 

- Jak zapewnił mnie pan minister, dodatkowe 42 mln zł zostały przeznaczone także i na to, aby młodzież mogła mieć w szkołach dodatkowe zajęcia sportowe - mówił prezydent.

Egzaminy maturalne - w terminie

Po rozmowie z szefem MEiN Przemysławem Czarnkiem prezydent podkreślił, że egzaminy maturalne i egzaminy ósmoklasistów odbędą się w terminie. - Rozpoczną się (egzaminy) maturalne 4 maja, będą trwały ponad 20 dni - poinformował.

 

ZOBACZ: Obostrzenia przedłużone. Nowelizacja rozporządzenia w Dzienniku Ustaw

 

- Będą matury przeprowadzane wyłącznie w formie pisemnej, wyjątkowo będą oczywiście wtedy, kiedy jest to niezbędne, przeprowadzane w formie ustnej, ale zasadą absolutną będzie forma pisemna z pełnym zachowaniem reżimu sanitarnego - podkreślał Andrzej Duda.

 

Jak dodał, nie ma przesłanek, aby te terminy były przesunięte i przypomniał też, że ponad 500 tys. nauczycieli zostało zaszczepionych przeciwko koronawirusowi. - Nic nie powinno tutaj od strony tego zaplecza osobowego i zaplecza technicznego zakłócić przeprowadzania tych egzaminów, zgodnie z tym, jak one zostały wcześniej zapowiedziane. Mam nadzieję, że tutaj żadnych problemów nie będzie - mówił prezydent.

bas/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie