Wideokonferencja ministrów zdrowia UE. Jakie decyzje zapadną ws. szczepionki AstryZeneki?

Świat
Wideokonferencja ministrów zdrowia UE. Jakie decyzje zapadną ws.  szczepionki AstryZeneki?
zdjęcie ilustracyjne/PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI
Müller o wideokonferencji ministrów zdrowia UE: nie spodziewałbym się decyzji negatywnych odnośnie używania szczepionki AstryZeneki

Czwartkowa wideokonferencja unijnych ministrów zdrowia będzie służyła omówieniu rekomendacji Europejskiej Agencji Leków (EMA) odnośnie szczepionki AstryZeneki; nie spodziewałbym się negatywnych decyzji odnośnie używania tego preparatu - powiedział rzecznik rządu Piotr Müller.

Portugalska prezydencja w Radzie UE organizuje w czwartek pilną wideokonferencję unijnych ministrów zdrowia w sprawie ostatnich informacji Europejskiej Agencji Leków (EMA) dotyczących szczepionki firmy AstraZeneca przeciwko Covid-19. EMA uznała, że nietypowe zakrzepy krwi powinny być wymienione jako bardzo rzadki efekt uboczny szczepionki AstraZeneca. Unijny regulator podkreślił, że korzyści ze stosowania szczepionki zdecydowanie przeważają nad zagrożeniami.

 

ZOBACZ: Zakrzepy po szczepionce AstraZeneca. Jest stanowisko EMA

 

Rzecznik rządu Piotr Müller pytany był w czwartek w Programie Pierwszym Polskiego Radia, czy należy się spodziewać wspólnej decyzji UE ws. szczepionki AstraZeneca. - Na pewno będzie dyskusja na ten temat. Wczorajsza rekomendacja Europejskiej Agencji (Leków) daje dalsze pole do tego, by ta szczepionka była używana. Została tylko zaktualizowana dokumentacja do tej szczepionki, więc ona jest nadal bezpieczna  - powiedział rzecznik rządu.

"Omówienie korekty" na posiedzeniu 

- Jak rozumiem, dzisiejsze posiedzenie ma mieć charakter omówienia tej korekty, natomiast nie spodziewałbym się żadnych decyzji negatywnych, co do używania szczepionki - zaznaczył.

 

ZOBACZ: Szczepionki AstraZeneca. Kuczmierowski: w niedzielę dotrze pomniejszona dostawa

 

Na uwagę, że strategie rządów odnośnie tej szczepionki są różne, np. w Niemczech preparatem AstryZeneki szczepione są tylko osoby powyżej 60. roku życia oraz czy polski rząd zamierza coś zmienić w tym zakresie, odparł, że "decyzja EMA nie powoduje, że rekomendacja dla osób młodszych się zmieniła".

 

- W związku z tym, my słuchamy przede wszystkim naukowców, profesorów, którzy zawodowo zajmują się tymi sprawami, również naszej Rady Medycznej. Do tej pory rekomendacje w tym zakresie nie zostały zmienione - zaznaczył rzecznik rządu.

"Możliwe skutki uboczne"

Koncern AstraZeneca zbada wszystkie przypadki zakrzepów krwi po podaniu szczepionki. Informacja o ewentualności wystąpienia zakrzepów zostanie też umieszczona jako jeden z możliwych skutków ubocznych. To reakcja na wcześniejsze informacje Europejskiej Agencji Leków, która uznała, że powikłania mogą być efektem podania brytyjsko-szwedzkiego preparatu

Sprawa ma swój początek w połowie marca, kiedy pojawiły się informacje o tajemniczych zakrzepach. Eksperci Europejskiej Agencji Leków po raz drugi już badali przedstawione im przypadki. 

 

- Nasz komitet po głębokiej analizie uznał, że przypadki zakrzepów krwi po podaniu szczepionki AstraZeneca powinny być uznane za możliwe skutki uboczne - powiedziała szefowa agencji Emer Cooke.

ms/ Polskie Radio/PAP/Interia
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie