Francja. Ponad 50 tys. nowych zakażeń koronawirusem. AstraZeneca zalega w lodówkach

Świat
Francja. Ponad 50 tys. nowych zakażeń koronawirusem. AstraZeneca zalega w lodówkach
PAP/EPA/IAN LANGSDON
Według lekarzy 30 proc. pacjentów odwołało wizyty w gabinecie w celu zaszczepienia się z powodu obaw odnośnie do skutków ubocznych szczepionki

50 659 nowych zakażeń koronawirusem zarejestrowano we Francji w ciągu ostatniej doby - podała w czwartek Agencja Zdrowia Publicznego (SPF). Dziennik "Le Monde" poinformował, że jedna czwarta dostarczonych do kraju dawek szczepionki firmy AstraZeneca zalega w lodówkach; resztę wykorzystano.

W ciągu ostatnich 24 godzin w szpitalach zmarło 313 chorych na Covid-19. Od początku epidemii liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa we Francji wzrosła do 95 975 – wynika z danych SPF.

 

Do szpitala trafiło 2035 kolejnych chorych z Covid-19, 480 na oddziały intensywnej terapii. Liczba hospitalizowanych chorych wzrosła 118 i wynosi 28 581. Na oddziałach intensywnej terapii leczonych jest 5109 chorych z Covid-19.

 

Opóźnienia w dostawach szczepionek przeciw Covid-19, uprzednie zawieszenie szczepień, brak zaufania publicznego do szczepionki koncernu AstraZeneca w ostatnich tygodniach sprawiają, że jedna czwarta otrzymanych przez Francję dawek tego preparatu zalega obecnie w lodówkach – pisze w czwartek "Le Monde".

 

W ciągu dwóch miesięcy firma AstraZeneca dostarczyła do Francji prawie trzy miliony dawek w fiolkach po dziesięć dawek. Według ministerstwa zdrowia 800 tys. dawek jest "w transporcie lub u farmaceutów i lekarzy". Według informacji aptek ze Związku Związków Farmaceutów Społecznych (USPO), w aptecznych lodówkach trzymanych jest 400 tys. "uśpionych dawek", po które nie zgłosili się lekarze.

 

Odwołane szczepienia

 

Według lekarzy aż 30 proc. pacjentów odwołało wizyty w gabinecie w celu zaszczepienia się z powodu obaw odnośnie do skutków ubocznych szczepionki.

 

ZOBACZ: AstraZeneca tylko dla osób powyżej 60 lat. Nowe zalecenia niemieckiej komisji

 

"Pacjenci mówią nam, że chcą wszystkiego oprócz (szczepionki) AstraZeneki" - mówi prezes organizacji liberalnych lekarzy URPS w regionie Grand-Est, Guilaine Kieffer-Desgrippes, cytowana przez "Le Monde".

 

Dyrektor europejskiego oddziału Światowej Organizacji Zdrowia Hans Kluge potępił w czwartek "niedopuszczalną powolność" rozpowszechniania szczepionek w UE.

 

Od początku kampanii szczepień we Francji zaszczepiono 11 762 313 osób. Pierwszą dawkę otrzymało 8 806 108 osób (czyli 13,1 proc. populacji i 16,8 proc. dorosłych), a 2 956 205 również drugą (4,4 proc. populacji i 5,6 proc. dorosłych). Minionej doby wykonano łącznie 375 691 szczepień, z czego 289 318 pierwszą dawką, a 86 373 drugą.

emi/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie