EMA: nie ma dowodów, że wiek jest czynnikiem ryzyka przy szczepieniu AstraZeneca

Świat
EMA: nie ma dowodów, że wiek jest czynnikiem ryzyka przy szczepieniu AstraZeneca
PAP/EPA/GEORGI LICOVSKI
Na zdjęciu szczepionki AstraZeneca.

Eksperci próbujący ustalić, czy istnieje związek między zaszczepieniem preparatem na Covid-19 firmy AstraZeneca a zakrzepami krwi nie znaleźli konkretnych czynników ryzyka, takich jak np. wiek pacjentów - poinformowała w środę Europejska Agencja Leków (EMA).

"Na tę chwilę badania nie wykazały żadnych szczególnych czynników ryzyka, takich jak wiek, płeć czy przebyte dotychczas choroby" - czytamy w komunikacie opublikowanym na stronie internetowej EMA.

 

ZOBACZ: Szczepionka firmy AstraZeneca zmieniła nazwę

 

Agencja podkreśliła, że jej zdaniem korzyści wynikające ze szczepionki firmy AstraZeneca w zapobieganiu Covid-19 przewyższają ryzyko skutków ubocznych.

 

"Niewielka możliwość wystąpienia zakrzepów krwi"

 

"Osoby zaszczepione powinny zdawać sobie sprawę z niewielkiej możliwości wystąpienia tych bardzo rzadkich rodzajów zakrzepów krwi. W przypadku wystąpienia objawów wskazujących na problemy z krzepnięciem należy natychmiast zwrócić się o pomoc lekarską i poinformować pracowników służby zdrowia o niedawnym szczepieniu" - zaapelowała EMA.

 

Agencja dodała, że współpracuje z odpowiednimi instytucjami w krajach członkowskich UE, aby zapewnić zgłaszanie podejrzanych przypadków nietypowych zakrzepów krwi.

 

Przypadki te są na bieżąco analizowane.

rsr / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie