Poseł zapytał o szczepienie po zakażeniu. "Kwestionariusz łże"

Polska
Poseł zapytał o szczepienie po zakażeniu. "Kwestionariusz łże"
PAP/Darek Delmanowicz
Andrzej Rozenek poprosił o wyjaśnienie na Twitterze

Poseł SLD Andrzej Rozenek zapytał na Twitterze o to, po jakim czasie od pozytywnego wyniku testu na Covid może przyjąć szczepionkę. Według oficjalnych wytycznych muszą minąć co najmniej trzy miesiące, jednak jak poinformowano na profilu #SzczepimySię "sprawa poddawana jest dodatkowej analizie".

"Jako ozdrowieniec pytam oficjalnie, po jakim czasie od pozytywnego wyniku testu będę mógł przyjąć szczepionkę" - zapytał na Twitterze Andrzej Rozenek, poseł SLD i przewodniczący Komisji Obrony Narodowej.

 

ZOBACZ: Ozdrowieńcy nie muszą być szczepieni drugą dawką? Minister zdrowia wyjaśnia

 

Wątpliwości Rozenka wzbudzają rozbieżne informacje. "Ja otrzymałem info, że po 3 miesiącach. Inni, że po 1 miesiącu, a jeszcze inni, że po 6. Jaka jest wersja obowiązująca?" - pisał poseł.

 

Oficjalna odpowiedź z konta #SzczepimySię, prowadzonego przez Centrum Informacyjne Rządu, nadeszła we wtorek. Nie jest jednak ona ostateczna.

CIR: "prosimy o cierpliwość"

"Nie mniej niż 3 m-ce po pozytywnym teście. Przy czym ta sprawa jest poddawana dodatkowej analizie. Prosimy o cierpliwość, więcej o tej sprawie będziemy komunikowali niebawem" - napisano w odpowiedzi.

 

ZOBACZ: Powikłani ozdrowieńcy. Życie po koronawirusie

 

W chwili obecnej obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie ustanowienia ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z występowaniem stanu epidemii. Zgodnie z nim "osoby, które przebyły chorobę wywołaną zakażeniem wirusem SARS-CoV-2, są poddawane szczepieniu ochronnemu przeciwko COVID-19 w terminie nie wcześniejszym niż 3 miesiące od dnia uzyskania pozytywnego wyniku testu na obecność wirusa SARS-CoV-2".

Przepisy do zmiany?

Ten przepis nie dotyczy jednak osób urodzonych wcześniej niż w 1941 roku oraz osób z chorobami, które zwiększają ryzyko ciężkiego przebiegu choroby. Tweet Centrum Informacyjnego Rządu wskazuje jednak, że ten przepis rozporządzenia może się wkrótce zmienić.

 

 

Jedna z użytkowniczek Twittera zwróciła uwagę, że w kwestionariuszu wywiadu przed szczepieniem pytanie dotyczy diagnozy na Covid w ciągu ostatnich 4 tygodni. "Kwestionariusz łże" - skomentował wiadomość poseł Rozenek.

pdb/prz/Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie