Ozdrowieńcy nie muszą być szczepieni drugą dawką? Minister zdrowia wyjaśnia

Polska
Ozdrowieńcy nie muszą być szczepieni drugą dawką? Minister zdrowia wyjaśnia
Polsat News
Minister zdrowia Adam Niedzielski

- Rzeczywiście pojawiają się badania, ale to na razie tylko i wyłącznie badania, które mówią, że odpowiedź immunologiczna u ozdrowieńców jest jak po przyjęciu drugiej dawki szczepionki - powiedział w "Gościu Wydarzeń" minister zdrowia Adam Niedzielski. Podkreślił jednak, że jak na razie rządzący nie podejmują decyzji dot. ewentualnego braku konieczności szczepienia ozdrowieńców drugą dawką.

Na podstawie najnowszych badań amerykańscy naukowcy z Icahn School of Medicine w Mount Sinai twierdzą, że osoby, które przeszły COVID-19 po otrzymaniu pierwszej dawki szczepionki mRNA, wykazały poziom przeciwciał równy lub wyższy od osób, które otrzymały dwie dawki, ale wcześniej nie były zakażone wirusem.

 

O tę kwestię Piotr Witwicki zapytał w "Gościu Wydarzeń" ministra zdrowia Adama Niedzielskiego.

 

- Rzeczywiście pojawiają się badania, ale to na razie tylko i wyłącznie badania, które mówią, że ta odpowiedź immunologiczna u ozdrowieńców jest jak po przyjęciu drugiej dawki szczepionki u zwykłego pacjenta - odpowiedział minister.

 

Jak dodał, rząd czeka na dowody z badań naukowych i rekomendacje specjalistów w tej sprawie. - Na razie absolutnie żadnej takiej decyzji nie podejmujemy - powiedział. 

 

Otwarte hotele i teatry

 

Od piątku obowiązują nowe przepisy rozporządzenia ws. ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Hotele i pensjonaty mogą wznowić swoją działalność, ale goście mają do dyspozycji tylko połowę miejsc noclegowych. Otwarte mogą być też m.in. stoki narciarskie.

 

ZOBACZ: Otwarcie hoteli. Ministerstwo Zdrowia zapowiada masowe kontrole


Rzecznik Ministerstwa Zdrowia na piątkowej konferencji prasowej zaapelował o odpowiedzialność podczas weekendu, zapowiedział także kontrole m.in. w hotelach. 

 

Piotr Witwicki zapytał ministra zdrowia o to, czemu otwarte zostały hotele i teatry, a zamknięte pozostają restauracje. Adam Niedzielski wskazał, że widzowie w teatrze mają obowiązek noszenia maseczek, czego nie da się egzekwować w restauracjach.

 

- W restauracji jest jedzenie, rozmowa, czasem wielogodzinne posiedzenia. W teatrze idziemy na spektakl, zawsze w maseczce, jest zachowane 1,5 m odstępu, nikt nie mówi w trakcie spektaklu - dodał.

 

Jak podkreślił, rządzący otwierają te branże, które są ich zdaniem najbezpieczniejsze.

 

WIDEO: minister zdrowia Adam Niedzielski w "Gościu Wydarzeń"

  

Szczepienia nauczycieli

 

Od poniedziałku rusza kolejna tura rejestracji na szczepienia przeciw COVID-19 dla pozostałych grup nauczycieli i dla nauczycieli akademickich. Jako pierwsi szczepieni zostaną nauczyciele z klas I-III.

Niedzielski powiedział w "Gościu Wydarzeń", że rządzący będą się przymierzać także do decyzji ws. terminu szczepień pracowników szkół nie będących nauczycielami. Jak na razie jednak takiej decyzji nie ma.

 

Dotychczasowe odcinki programu można obejrzeć tutaj.

jo/zdr/ Polsat News, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie