Okno życia dla szczeniąt i kociąt. "To pierwsza tego typu akcja"

Polska
Okno życia dla szczeniąt i kociąt. "To pierwsza tego typu akcja"
zdjęcie ilustracyjne/ Pixabay
W Aleksandrowie Łódzkim działa okno życia dla szczeniąt i kociąt

Aleksandrów Łódzki jest jednym z pierwszych polskich miast, w którym działa okno życia dla zwierząt. Można w nim zostawić niechciane szczenięta i kocięta, co ma zapobiegać porzucaniu młodych czworonogów przy drogach, czy w lasach.

Każdy z niechcianych czworonogów pozostawionych w aleksandrowskim oknie życia otrzyma fachową weterynaryjną opiekę do czasu znalezienia im nowego domu. To - jak podkreślają inicjatorzy akcji - szansa na uratowanie wielu szczeniąt i kociąt.

 

ZOBACZ: Ktoś porzucił 10 szczeniąt w lesie. Prawie umarły z wychłodzenia

 

- To projekt, który realizujemy wspólnie z Łódzkim Towarzystwem Opieki nad Zwierzętami. Okno życia polega na tym, że bez żadnych konsekwencji w każdy pierwszy czwartek miesiąca można oddać małe psy i koty, do szóstego miesiąca życia. Warunkiem jest poddanie bezpłatnej sterylizacji ich matki. Nie ponosimy żadnych kosztów, ale ma to działać prewencyjnie, by suczka, czy kotka nie miała więcej niechcianych młodych - wyjaśniła pełnomocniczka burmistrza Aleksandrowa Łódzkiego ds. zwierząt Katarzyna Rezler.

 

Akcja ma na celu zapobieganie cierpieniu zwierząt, znalezienie im nowych domów oraz przede wszystkim zapobieganiu niekontrolowanemu rozmnażaniu zwierząt.

"Porzucanie zwierząt jest przestępstwem"

Urząd miasta ma także pomagać w przeprowadzeniu adopcji niechcianych zwierząt.

 

- To pierwsza tego typu akcja skierowana wyłącznie do szczeniąt i kociąt. To także pierwsza inicjatywa, która niesie też z sobą pewną odpowiedzialność. Wcześniej w różnych miastach powstawały okna życia, w których można było bez konsekwencji zostawić zwierzę. Nam chodzi o to, żeby ludzie stawali się coraz bardziej świadomi - tłumaczyła Amanda Chudek z Łódzkiego Towarzystwa Opieki Nad Zwierzętami

 

ZOBACZ: Wrzucił szczeniaka do kontenera. Policję powiadomił o kradzieży czworonoga

 

- Musimy pamiętać, że w Polsce porzucanie zwierząt jest przestępstwem zagrożonym nawet karą pozbawienia wolności, ale nie zawsze odstrasza ona sprawców. Dlatego z naszej strony dajemy możliwość, by zwierzęta trafiły pod opiekę stowarzyszenia, które będzie poszukiwało im nowych domów - dodała.

Jak działa okno życia?

Okno życia w Aleksandrowie Łódzkim będzie działać w każdy pierwszy czwartek miesiąca w gabinecie weterynaryjnym Gabinet Wet. Artura Kotarby przy ul. Bratoszewskiego 21. Zwierzęta mogą zostawić w nim nie tylko mieszkańcy Aleksandrowa, ale całego województwa.

 

ZOBACZ: Wyprał kotkę w pralce, zwierzę nie przeżyło

 

To jedna z wielu pro zwierzęcych akcji prowadzonych przez podłódzką gminę. M.in. przy drogach wjazdowych do Aleksandrowa pojawiły się bilbordy informujące o obowiązkowym czipowaniu psów, sterylizacji i kastracji na koszt gminy, zapobieganiu bezdomności i adoptowaniu psów i kotów ze schroniska.

ms / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie