Bartosz Arłukowicz: ten system padł. Najważniejszym zadaniem państwa jest szczepienie ludzi

Polska
Bartosz Arłukowicz: ten system padł. Najważniejszym zadaniem państwa jest szczepienie ludzi
Polsat News
Były szef resortu zdrowia skomentował ostatnie dane ministerstwa zdrowia oraz odniósł się do informacji na temat spadku dynamiki przyrostu zgonów.

- Ten system padł. Najważniejszym zadaniem państwa jest szczepienie ludzi. To, czym zajmuje się teraz polski rząd i media mu sprzyjające, to pokazuje, że priorytety mamy gdzieś indziej - powiedział w "Graffiti" europoseł KO, były szef resortu zdrowia Bartosz Arłukowicz.

- Zadaniem polityków jest taka organizacja życia publicznego, by ludzie czuli się bezpiecznie, by lekarze mogli ratować pacjentów, karetki dojeżdżały na czas, a szpitale miały miejsce nie tylko dla chorych na covid. Pandemia zaskoczyła cały świat. Jeśli tak się stało, to zadaniem polityków jest wprowadzanie w życie rozwiązań, które już dawno powinny być wprowadzone - powiedział Arłukowicz.

 

Były szef resortu zdrowia skomentował ostatnie dane ministerstwa zdrowia oraz odniósł się do informacji na temat spadku dynamiki przyrostu zgonów.

 

ZOBACZ: Dr Michał Sutkowski: nic się nie zmienia, nie zdajemy egzaminu

 

- Czytam codziennie analizy epidemiologów. Mam wrażenie, że nie osiągnęliśmy szczytu pandemii i jest ona w tempie wzrastającym. Mam nadzieję, że niedługo liczba zakażeń zacznie spadać, ale żeby tak było trzeba podejmować aktywną wojnę, a nie każdego dnia się cofać. Aktywną walką są np. śledztwa epidemiologiczne, czyli odnajdywanie kontaktów ludzi z pozytywnym wynikiem i testowanie osób, które miały kontakt z zakażonym. To najważniejszy element walki z pandemią - przyznał.

Regionalizacja obostrzeń

Arłukowicz przyznał, że jest za regionalizacją obostrzeń, ponieważ jego zdaniem, nikt tak dobrze nie zna sytuacji swojego regonu jak samorządowcy. 

 

- Zza biurka premiera, czy biurka na Nowogrodzkiej nie widać tego co się dzieje, w tej, czy tamtej miejscowości. Nie widać zakładów pracy, w których pracuje wiele osób skupionych w jednym miejscu, gdzie to zagrożenie jest większe. Dużo lepiej walczyłoby się z wirusem, gdyby wprowadzać obostrzenia regionalnie, lokalnie, analizując sytuację w każdej z gmin, powiecie czy regionie. Żeby to zrobić, trzeba aktywnie badać wirusa, testować ludzi i badać mutacje, aby określić, czy mamy do czynienia z tą bardziej zakaźną, czy nie - skomentował. 

 

ZOBACZ: Arłukowicz: dzisiejsza sytuacja jest lockdownem na życzenie

 

Prowadzący "Graffiti" Grzegorz Kępka zapytał byłego ministra zdrowia o porównanie restrykcji w Polsce i Belgii, gdzie na co dzień urzęduje europoseł.

 

- One są podobne, ale różnica między Belgią i Polską jest taka, że tam jest wszystko bardzo dobrze opisane. Jeżeli jest napisane, że nie można wejść do Parlamentu Europejskiego bez maseczki, to nie możesz wejść bez maseczki. Wczoraj widziałem w polskim parlamencie posła Brauna, który siedział bez maseczki i marszałek sejmu nie mógł nic z tym zrobić. To pokazuje słabość państwa - powiedział Arłukowicz. 

 

WIDEO: Bartosz Arłukowicz w "Graffiti"

  

"Chcemy, chcemy, chcemy"

Były szef resortu zdrowia skomentował wtorkowe zapowiedzi rządu na temat przyśpieszenia programu szczepień. Do końca sierpnia mają być zaszczepieni wszyscy chętni. 

 

- To kolejna konferencja prasowa, z cyklu "chcemy, chcemy, chcemy". Ja wolę rozmawiać o konkretach. Wczoraj w Polsce przeprowadzono około 75 tys. szczepień, czyli średnio około 12 szczepień na jeden punkt. Ten wynik można by zdecydowanie poprawić.  Generalnie z kierunkiem można się zgodzić - szczepimy w przedsiębiorstwach, ale jest ograniczenie, 500 ludzi. A czemu nie 400 lub 300? Wprowadzamy przepisy, które są z natury rzeczy niekomfortowe, a przyczyny są niejasne. To, że szczepienia powinny być otwarte to rzecz oczywista. Nadal mamy milion niezaszczepionych seniorów, to też jest prawda. To, że trzeba wprowadzić, szczepienia populacyjne - racja, tylko trzeba to wszystko dobrze rozpisać i określić np. sposób dostawy szczepionek. Tego wczoraj nie usłyszałem - przyznał. 

 

ZOBACZ: Premier: do końca sierpnia chcemy zaszczepić wszystkich chętnych

 

Europoseł poinformował, że brał udział w rozmowach z przedstawicielami firmy Pfizer oraz innych dostawców szczepionek, którzy zapowiedzieli większe dostawy preparatów. Jak przyznał bardzo ważne np. w kontekście objęcia szczepieniami pacjentów onkologicznych.

 

- Ten system padł. Najważniejszym zadaniem państwa jest szczepienia ludzi. To, czym zajmuje się teraz polski rząd i media mu sprzyjające, to pokazuje, że priorytety mamy gdzieś indziej - powiedział. 

"Nie ma cudownego leku na koronawirusa"

Arłukowicz odniósł się również do ostatnich doniesień na temat skuteczności amantadyny w leczeniu koronawirusa.

 

- Nie ma cudownego leku. Gdyby taki był to świat by zaczął dziś skutecznie leczyć chorujących. Wirus, który mutuje będzie powodował to, że świat będzie skupiał się na szukaniu skutecznego leku oraz modyfikowaniu szczepionek, aby one nadążały za wirusem. Nie jest wykluczone, że w styczniu będziemy musieli ponownie szczepić ludzi - podsumował europoseł.

 

Wszystkie "Graffiti" do obejrzenia na polsatnews.pl

dsk/ml/Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie