Polacy zaszczepią pracowników Kwatery Głównej NATO

Świat
Polacy zaszczepią pracowników Kwatery Głównej NATO
PAP/EPA/FILIPPO VENEZIA
Polacy zaszczepią pracowników kwatery głównej NATO

Polscy medycy będą odpowiadać za szczepienie ponad 3500 pracowników Kwatery Głównej NATO w Brukseli. "To ważna misja, bo NATO jest organizacją zapewniającą bezpieczeństwo dla ok. miliarda ludzi na świecie i oczywiście się jej podejmiemy" - poinformował premier Mateusz Morawiecki. Zespół ponad 20 polskich lekarzy, ratowników medycznych i pielęgniarek polecił do Brukseli rządowym samolotem.

"Zawsze byliśmy lojalnym i rzetelnym sojusznikiem NATO. I tak samo traktujemy inicjatywy Sojuszu związane z walką z pandemią, bo wierzymy, że tylko solidarne działanie z naszymi Przyjaciółmi przyniesie światu szybki powrót do normalnego życia. Zostaliśmy oficjalnie zaproszeni przez NATO, aby polskie zespoły medyczne przeprowadziły szczepienia w kwaterze głównej Sojuszu w Brukseli. To ważna misja, bo NATO jest organizacją zapewniającą bezpieczeństwo dla ok. miliarda ludzi na świecie i oczywiście się jej podejmiemy" - przekazał premier. 

 

Opublikowany przez Kancelaria Premiera Niedziela, 21 marca 2021

 

 

Jak przekazał premier, "szybkim zapewnieniem odporności na wirusa kluczowym decydentom i pracownikom centrali Sojuszu zajmie się nasz Zespół Natychmiastowego Reagowania Medycznego. Od jego pracy zależeć będzie tak naprawdę zapewnienie ciągłości operacyjnej Dowództwa NATO. Leży to w interesie naszego wspólnego bezpieczeństwa. Szczególnie, że wszyscy przygotowujemy się do ważnego szczytu NATO pod koniec tego roku.
 
"Dla nas solidarne działanie w ramach Sojuszu oraz rzetelne wywiązywanie się z zobowiązań sojuszniczych nie jest tylko pustym sloganem. I z tego w NATO słyniemy. Takie zaproszenie oznacza, że nasi Partnerzy doceniają doświadczenie i wiedzę naszych lekarzy, ale także skuteczność polskiego systemu szczepień. Nie ukrywam, że jestem z tego powodu bardzo dumny" - zaznaczył.
 
"Tylko solidarnie wygramy z wirusem" 
 
Morawiecki przypomniał, że polskie zespoły medyczne od początku pandemii pomagały ludności cywilnej w innych krajach. I to nie tylko - jak wskazał - w Wielkiej Brytanii i na Słowacji, gdzie ich błyskawiczna pomoc odbiła się szerokim echem w całej Europie, ale także m.in. we Włoszech (Lombardia), USA (Chicago), Słowenii i w innych krajach.
 
"Dostarczyliśmy również sprzęt ochronny potrzebującym m.in. do Iraku, Kosowa, na Białoruś, do Hiszpanii, Włoch, Gruzji oraz na Ukrainę.
Tylko solidarnie wygramy z wirusem" - zakończył szef rządu.

 

"Jestem wdzięczny Polsce oraz premierowi Morawieckiemu za gotowość wsparcia w szczepieniach w kwaterze głównej" - napisał Jens Stoltenberg, sekretarz generalny NATO. Zaznaczył, że Polska jest silnym sojusznikiem, który okazał wsparcie wielu innym członkom Sojuszu w walce z pandemią. 

 

 

Dworczyk: Polska przeznaczy 3500 tys. dawek AstraZeneki

 

Szef kancelarii premiera Michał Dworczyk wyjaśnił, że szczepienia ruszą w najbliższy czwartek, piątek i sobotę. - Specjalnym rządowym samolotem poleci tam zespół ponad 20 polskich lekarzy, ratowników medycznych i pielęgniarek i w tym czasie zaszczepi ponad 3500 pracowników NATO - powiedział. 

 

Dodał, że Polska przeznaczy na szczepienia 3500 tysiąca dawek preparatu AstraZeneki.

 

Wideo: Polscy medycy zaszczepią pracowników Kwatery Głównej NATO

  

ZOBACZ: Pomoc dla Słowacji. Polska przyjęła pierwszą osobę zakażoną Covid-19

 

23 i 24 marca w kwaterze głównej ma odbyć się posiedzenie Rady Północnoatlantyckiej i ministrów spraw zagranicznych krajów członkowskich. Później planowany jest szczyt NATO.

 

Nową kwaterę NATO w Brukseli oddano do użytku w 2017 r. Informowano wówczas, że jest w stanie pomieścić 1500 przedstawicieli państw sojuszniczych, ok. 1700 osób z personelu wojskowego i cywilnego, 800 pracowników z agencji NATO, a także ponad 500 delegatów z różnych krajów.

ml/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie