Dworczyk: osoby, które nie przychodzą na szczepienie, trafiają na koniec kolejki

Polska
Dworczyk: osoby, które nie przychodzą na szczepienie, trafiają na koniec kolejki
PAP/EPA/FEHIM DEMIR
"Osoby, które nie zgłaszają się na szczepienia albo nie zapisują się, trafiają na koniec kolejki" – poinformował Michał Dworczyk

Osoby, które nie zgłaszają się na szczepienia albo nie zapisują się, trafiają na koniec kolejki – poinformował szef KPRM Michał Dworczyk po posiedzeniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Dodał, że nie potrafi podać terminu, kiedy takie osoby będą mogły się zaszczepić.

Dworczyk został zapytany podczas sobotniej konferencji prasowej w Sejmie o sytuację osób, które nie zgłaszają się na szczepienie preparatem AstryZeneki lub rezygnują z zapisów. 

 

- Wygląda to w tej chwili w ten sposób, że jeśli ktoś się nie zgłosił na umówiony termin, to będzie musiał czekać na uruchomienie już pełnych, populacyjnych szczepień. Więc, w pewnym uproszczeniu, spada na koniec kolejki. To jest dokładnie taka decyzja – powiedział.

 

Minister zapewniał, że "to nie jest wynikiem braku jakiejś empatii dla obaw Polaków, którzy mają się szczepić".

 

- Musimy bardzo racjonalnie postępować, bo nawet w naszym kraju, gdzie właśnie nie ulegliśmy tej panice, gdzie szczepienia postępują, a dzisiaj przekroczymy 5 milionów zaszczepionych osób, efekty tej histerii widać niestety bardzo wyraźnie. W związku z tym innej decyzji w takich przypadkach być nie może - przekonywał Dworczyk. 

 

"Z deklaracjami trzeba być ostrożnym"

 

Dopytywany, czy takie osoby mogą liczyć na szczepionkę w maju bądź czerwcu, szef KPRW odparł, że mogą liczyć na to wtedy, "kiedy będzie już na tyle dużo szczepionek, że już nie będzie kolejkowania i kiedy będzie można swobodnie szczepić się bez żadnych obostrzeń".

Odnosząc się do pytania o możliwy termin dla takich osób, Dworczyk podkreślił, że "z deklaracjami trzeba być ostrożnym".

 

ZOBACZ: Premier Johnson zaszczepiony preparatem firmy AstraZeneca

 

- My na przykład do dzisiaj nie mamy na maj i czerwiec harmonogramów dostaw ze strony firmy Pfizer. Mamy deklarację, że będzie tych dostaw dużo więcej, mamy deklaracje bardzo optymistyczne od różnych producentów, które wskazują, że nawet więcej niż 15 mln w drugim kwartale trafi do Polski, ale my przekazujemy informacje na podstawie dokumentów i harmonogramów dostaw – tłumaczył.

 

Podsumowując przyznał, że w związku z tym nie potrafi odpowiedź na pytanie, "kiedy dokładnie to nastąpi".

 

Ponad 20 tys. zakażonych

 

W sobotę Ministerstwo Zdrowia poinformowało o potwierdzeniu zakażenia koronawirusem u 26 405 osób. Zmarło 349 osób. Zestawienia publikowane przez resort mówią, że w szpitalach przebywa 23 293 chorych na COVID-19, z tego 2315 pod respiratorami.

 

ZOBACZ: Biały Dom chce wysłać szczepionki AstraZeneca do Meksyku i Kanady

 

W sobotnim siedzenie RZZK pod przewodnictwem premiera Mateusza Morawieckiego uczestniczyli też m.in. wicepremier, prezes PiS Jarosław Kaczyński, szef MSWiA Mariusz Kamiński i marszałek Sejmu Elżbieta Witek

dsk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie