Zmarł James Levine, amerykański dyrygent i były dyrektor Metropolitan Opera

Świat
Zmarł James Levine, amerykański dyrygent i były dyrektor Metropolitan Opera
Reuters
Na zdjęciu James Levine

Wybitny dyrygent, były dyrektor artystyczny nowojorskiej Metropolitan Opera, James Lewine zmarł w Palm Springs, w Kalifornii. Miał 77 lat. Jego wieloletnią karierę przerwały oskarżenia o molestowanie seksualne.

Lewine był związany z należącą do najlepszych na świecie nowojorską operą przez niemal pół wieku. Od debiutu w roku 1971, w Tosce Pucciniego do ostatniego spektaklu Requiem Verdiego 2 grudnia 2017 roku pod jego batutą Met zaprezentowała ponad 2500 przedstawień.

 

ZOBACZ: Zmarła "prześliczna wiolonczelistka". Anna Pawluśkiewicz miała 74 lata

 

- Żaden artysta w 137-letniej historii Met nie wywarł na nią tak głębokiego wpływu jak James Levine. Podniósł muzyczne standardy Met na nowe i większe wyżyny - ocenił dyrektor generalny opery Peter Gelb.

 

"Najlepszy dyrygent swojego pokolenia"

 

Jak podkreśla amerykańskie radio publiczne NPR, był on często nazywany najlepszym dyrygentem operowym swojego pokolenia. Otrzymywał nagrody i znakomite recenzje.

 

ZOBACZ: Zmarła Amelia Dunin, najstarsza krakowska przewodniczka

 

W latach 2004–11 Lewin był jednocześnie dyrektorem muzycznym Boston Symphony Orchestra (BSO). Przez pięć sezonów pełnił funkcję głównego dyrygenta Filharmonii Monachijskiej. Gościnnie prowadził najlepsze orkiestry świata w tym w Berlinie i Wiedniu.

 

W 2006 roku dziennik „Boston Globe” podał, że łączne zarobki artysty w Met i BSO sięgały 3,5 miliona dolarów. Był najlepiej opłacanym dyrygentem w Ameryce.

 

W trakcie swej kariery Levine zdobył 10 nagród Grammy, począwszy od 1982 roku. Został wówczas uhonorowany za najlepsze nagranie VII Symfonii Mahlera z Chicago Symphony Orchestra.

 

Oskarżenia o molestowanie

 

Późniejszą karierę Levine'a - od 2006 roku, kiedy spadł ze sceny Bostonie - zakłóciły problemy zdrowotne. Ustąpił z swej funkcji w 2011 roku. W 2016 roku zrezygnował też z kierowania Met przyjmując tytuł emerytowanego dyrektora muzycznego, ale wciąż dyrygował orkiestrą nowojorskiej opery.

 

ZOBACZ: Córka Woody'ego Allena oskarża go o pedofilię. Jest oświadczenie reżysera

 

Zarzuty przeciw Levine o molestowanie seksualne, zgłosiło przynajmniej dziewięciu mężczyzn. NPR przypomina, że oskarżenia o nękanie seksualne lub obraźliwe zachowanie sięgały jego wczesnej kariery. Wystąpili z tym nastoletni wówczas studenci lub podopieczni.

 

Metropolitan najpierw zawiesiła występy dyrygenta, a 12 marca 2018 roku został zwolniony.

 

Debiut w wieku 10 lat

 

James Levine urodził się 23 czerwca 1943 roku w Cincinnati. Lekcje gry na fortepianie rozpoczął w wieku 4 lat. Debiutował jako solista z Cincinnati Symphony Orchestra kiedy miał 10 lat.

 

Jako nastolatek uczył się w słynnej nowojorskiej szkole muzycznej do Juilliarda.

 

Zgon Levine’a potwierdził jego lekarz Len Horovitz. Poinformował, że zmarł 9 marca w Palm Springs z przyczyn naturalnych.

rsr/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie