Zmarła Amelia Dunin, najstarsza krakowska przewodniczka

Polska
Zmarła Amelia Dunin, najstarsza krakowska przewodniczka
Instytut Pamięci Narodowej w Krakowie
Amelia Dunin

W wieku blisko 93 lat, zmarła Amelia Dunin. Była najstarszą krakowską przewodniczką, pracującą nieprzerwanie od 70 lat. O śmierci nestorki poinformował Instytut Pamięci Narodowej, z którym współpracowała.

Amelia Dunin zmarła w nocy z 12 na 13 marca.

 

ZOBACZ: Nie żyje Marvin Hagler. Były bokser miał 66 lat

 

Dunin kurs uprawniający do oprowadzania turystów ukończyła w 1950 r. Od 1951 r. pracowała w PTTK jako przewodnik turystyczny i nigdy nie zrezygnowała z tej aktywności. Oprowadzała po mieście głównie turystów polskich i francuskojęzycznych. Pracowała także w 2020 r., w czasie epidemii.

 

Angażowała się w działalność IPN i od początku jego istnienia brała udział w spotkaniach organizowanych przez krakowski oddział. Była aktywnym uczestnikiem zajęć edukacyjnych. Pozostawiła wspomnienia opublikowane przez IPN.

 

Kim była Amelia Dunin?

 

Urodziła się 21 marca 1928 w Poznaniu jako Amelia Maria Bernadetta Dąmbska. W 1944 r. była świadkiem akcji "Burza" w inspektoracie "Maria" AK, a następnie wkroczenia w styczniu 1945 r. Armii Czerwonej. Najtrudniejszy czas dla jej rodziny rozpoczął się po wojnie, kiedy jej ojciec, udzielający schronienia Żydom i wspierający AK, został wywieziony na prawie trzy lata do Donbasu (Ukraina), do obozu pracy w kopalni węgla.

 

ZOBACZ: Nie żyje król Zulusów. Zwelithini miał 6 żon i 28 dzieci

 

Dąmbscy zostali wywłaszczeni z majątku i na zawsze opuścili Kalinę Wielką w Wielkopolsce. Rodzina zamieszkała w wynajmowanym mieszkaniu w Krakowie przy ulicy Kanoniczej. Amelia pracowała dorywczo w cukierni i jako opiekunka do dzieci.

 

W nocy z 12 na 13 marca 2021 r., w wieku blisko 93 lat, zmarła Amelia Dunin, wyróżniona przez #IPN tytułem Świadek...

Opublikowany przez Instytut Pamięci Narodowej w Krakowie Sobota, 13 marca 2021

 

Pani Amelia, pracując zawodowo, podjęła studia. Ukończyła studia w Wyższej Szkole Handlowej w Krakowie (obecnie Uniwersytet Ekonomiczny). W 1961 r. założyła rodzinę z Józefem Stanisławem Ludwikiem Duninem. Od 1990 r. działała w Polskim Towarzystwie Ziemiańskim Oddział w Krakowie. Była aktywnym społecznikiem i filantropem, m.in. współpracowała z Hanną Chrzanowską.

W 2018 r. została laureatką nagrody Świadek Historii IPN, a w 2020 r. nagrody im. Klemensa Bąkowskiego.

rsr/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie