Zmarł wynalazca kasety magnetofonowej

Świat
Zmarł wynalazca kasety magnetofonowej
Pixabay/Twitter/Consequence of Sound
Kasety zostały zaprezentowane w 1963 roku.

Holenderski wynalazca Lou Ottens, który stworzył kasety magnetofonowe, zmarł w wieku 94 lat. Od zaprezentowania pierwszej kasety na targach w latach 60. na świecie sprzedano ich około 100 miliardów.

Jak przekazało BBC, inżynier zmarł w swoim mieście rodzinnym Duizel na południu Holandii. Od 1960 r. był szefem działu rozwoju produktów holenderskiej firmy Philips, gdzie wraz ze swoim zespołem opracował kasetę magnetofonową. Produkt został zaprezentowany w 1963 r. na targach elektroniki organizowanych przez Radio Berlin i wkrótce okazał się światowym sukcesem.

 

Po tym, jak wiele japońskich firm zaczęło produkować kasety taśmowe w różnych rozmiarach, umowa zawarta między Philipsem a Sony przyznała patent modelowi opracowanemu przez zespół Ottensa.

 

ZOBACZ: Zmarł były prezes Narodowego Banku Polskiego

 

Wynalazca zaangażowany był też w rozwój dysków kompaktowych, z których ponad 200 mln zostało do tej pory sprzedanych na całym świecie. Kiedy Philips prezentował w 1982 r. pierwszy odtwarzacz CD, Ottens powiedział: "Zwykłe odtwarzacze właśnie stały się przestarzałe". Cztery lata później odszedł na emeryturę. Pytany o swoją karierę, odpowiadał, że najbardziej żałuje, że to Sony, a nie Philips stworzył odtwarzacz kasetowy - Walkmana.

 

Pomimo rozwoju usług streamingu kasety magnetofonowe nie wyszły z użytku, a nawet stają się na powrót modne - wskazuje BBC. Według organizacji branżowych, na które powołuje się brytyjski nadawca, w Wielkiej Brytanii sprzedaż kaset w pierwszej połowie ubiegłego roku wzrosła o 103 proc. w porównaniu z tym samym okresem poprzedniego roku, z kolei w USA ich sprzedaż wzrosła o 23 proc. w 2018 roku w porównaniu z rokiem poprzednim.

pgo/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie