Paszporty szczepionkowe. KE przedstawiła projekt

Świat
Paszporty szczepionkowe. KE przedstawiła projekt
AP
Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen

Komisja Europejska przedstawiła w środę projekt Cyfrowego Zielonego Certyfikatu. Jest on też określany mianem paszportu szczepionkowego. W założeniu ma ułatwić bezpieczne i swobodne przemieszczanie się w UE podczas pandemii Covid-19.

Jak poinformowała KE, Cyfrowy Zielony Certyfikat będzie dowodem na to, że dana osoba została zaszczepiona przeciwko Covid-19, uzyskała negatywny wynik testu na obecność koronawirusa lub wyzdrowiała po Covid-19. Będzie on dostępny bezpłatnie w formie cyfrowej lub papierowej; będzie zawierał kod QR, gwarantujący bezpieczeństwo i autentyczność certyfikatu.

 

ZOBACZ: Nowe przypadki koronawirusa w Polsce. Dane ministerstwa, 17 marca

 

KE ma stworzyć specjalny portal, który zapewni weryfikację wszystkich certyfikatów w całej UE i będzie wspierać państwa członkowskie w technicznym wdrażaniu certyfikatów.

Gdzie certyfikat będzie ważny?

Cyfrowy Zielony Certyfikat ma być ważny we wszystkich państwach członkowskich UE i będzie otwarty dla Islandii, Liechtensteinu, Norwegii i Szwajcarii.

 

ZOBACZ: Koronawirus w Niemczech. Minister zdrowia: musimy być gotowi na kilka trudnych tygodni

 

Ma być wydawany obywatelom UE i członkom ich rodzin, niezależnie od ich obywatelstwa. Powinien być również wydawany obywatelom krajów spoza UE, którzy mieszkają w UE, oraz odwiedzającym, którzy mają prawo podróżować do innych państw członkowskich.

 

Propozycja KE będzie musiała zostać przyjęta przez Radę i europarlament. KE liczy na szybką ścieżkę legislacyjną. 

"Możemy osiągnąć nasz cel"

"Wiemy, że możemy osiągnąć nasz cel pełnego zaszczepienia 70 proc. dorosłej populacji do końca lata" - oznajmiła von der Leyen, przedstawiając stan dotychczasowych i zaplanowanych dostaw szczepionek.

 

ZOBACZ: Problemy z zakwalifikowaniem się na test na Covid-19. "Formularz nie działa prawidłowo"

 

Z danych zaprezentowanych przez przewodniczącą KE wynika, że w pierwszym kwartale (czyli do końca marca) do krajów członkowskich trafi w sumie nieco ponad 100 mln dawek. Z tego 66 mln dawek to preparat BioNTech-Pfizer, 10 mln - Moderny i 30 mln - AstraZeneki. "O ile firma ta dotrzyma zobowiązań" - zastrzegła Ursula von der Leyen, przypominając, że pierwotne zobowiązanie AstraZeneki wynosiło 90 mln dawek w pierwszym kwartale.

 

"Wiemy, że w drugim kwartale dostawy wzrosną" - zapewniała przewodnicząca Komisji.

 

BioNTech-Pfizer w drugim kwartale br. ma dostarczyć - 200 mln dawek. Johnson&Johnson - 55 mln. Moderna - 35 mln. Według obecnych prognoz AstraZeneca dostarczy 70 mln dawek. 

Ograniczenia w eksporcie szczepionek? 

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen ostrzegła w środę w Brukseli, że UE może zdecydować o wprowadzeniu ograniczeń w eksporcie szczepionek do krajów spoza Unii. Jak mówiła, w tej sprawie niezbędne jest szanowanie zasady wzajemności.

 

Dodała, że KE będzie bardzo dokładnie obserwować sytuację dotyczącą dostaw szczepionek w II kwartale tego roku.

 

ZOBACZ: Stany Zjednoczone. Moderna rozpoczęła testy szczepionki na dzieciach

 

11 marca Komisja Europejska zdecydowała o przedłużeniu do końca czerwca mechanizmu autoryzacji eksportu szczepionek przeciwko Covid-19. Powodem są ciągłe opóźnienia w dostawach szczepionek do państw unijnych.

 

Głównym kierunkiem eksportu szczepionek z UE jest Wielka Brytania. 

ac/ms/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie