Będą paszporty szczepionkowe w Wielkiej Brytanii? Wiceminister wyjaśnia

Świat
Będą paszporty szczepionkowe w Wielkiej Brytanii? Wiceminister wyjaśnia
PAP/EPA/TAMAS VASVARI
O tym, że brytyjski rząd rozważa jakąś formę paszportów szczepionkowych napisał w piątek dziennik "The Times"

Brytyjski rząd nie planuje wprowadzenia "paszportów szczepionkowych", aby umożliwić podróże zagraniczne osobom, które już zostały zaszczepione przeciw Covid-19 - zapewnił w niedzielę Nadhim Zahawi, wiceminister zdrowia odpowiedzialny za kampanię szczepień.

Jak wyjaśniał Zahawi w rozmowach z BBC i Sky News, jest wiele powodów, dla których nie zostaną one wprowadzone, m.in. dlatego, że szczepienia przeciwko Covid-19 nie są w Wielkiej Brytanii obowiązkowe, zatem takie paszporty byłyby dyskryminujące.

 

- Myślę, że właściwym rozwiązaniem jest spowodowanie, by ludzie zgłaszali się i poddawali szczepieniom, ponieważ tego chcą, a nie dlatego, że byłyby one w pewien sposób obowiązkowe poprzez paszport - wyjaśnił. Innym powodem, który wskazał wiceminister, jest to, że nie ma jeszcze jasności, czy szczepionki zapobiegają także przenoszeniu wirusa.

 

ZOBACZ: Będą paszporty szczepionkowe w Wielkiej Brytanii? Rząd rozważa taki pomysł

 

Jak dodał Zahawi, jeśli w przyszłości niektóre kraje będą wymagały dowodu szczepienia, zawsze osoba zaszczepiona może się zwrócić do swojego lekarza o wystawienie takiego zaświadczenia.

 

Zaszczepiono ponad 12 mln Brytyjczyków

 

O tym, że brytyjski rząd rozważa jakąś formę paszportów szczepionkowych napisał w piątek dziennik "The Times". Według gazety, trzy ministerstwa - spraw zagranicznych, transportu i zdrowia - mają pracować nad opcjami dla podróżujących do krajów, które mogą wymagać dowodu szczepienia jako warunku wjazdu na swoje terytorium. W tym tygodniu najpierw rząd Danii, a następnie Szwecji zapowiedziały wprowadzenie paszportów szczepionkowych, przy czym Dania chce to zrobić jeszcze przed końcem lutego.

 

ZOBACZ: Wielka Brytania. Od 15 lutego kwarantanna w hotelach po powrocie z 33 krajów

 

Tymczasem w niedzielę podano, że liczba zaszczepionych osób w Wielkiej Brytanii przekroczyła 12 mln. Do soboty włącznie pierwszą dawkę szczepionki otrzymało 12 014 288 osób, zaś drugą - 511 447. W ciągu ostatniej doby zarejestrowano 373 nowe zgony na Covid-19, co jest najmniejszą liczbą od 28 grudnia, a także wykryto 15 845 nowych zakażeń, co z kolei jest najniższym bilansem od 8 grudnia. Od początku epidemii Covid-19 w Wielkiej Brytanii stwierdzono 3 945 680 infekcji, z których śmiercią zakończyło się 112 465. W obu przypadkach to piąta najwyższa liczba na świecie.

ac/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie