Stany Zjednoczone. Moderna rozpoczęła testy szczepionki na dzieciach

Świat
Stany Zjednoczone. Moderna rozpoczęła testy szczepionki na dzieciach
PAP/EPA/CJ GUNTHER
Docelowo badanie obejmie 6750 dzieci w wieku powyżej sześciu miesięcy i poniżej 12 lat ze Stanów Zjednoczonych i Kanady.

Moderna rozpoczęła testowanie swojej szczepionki przeciw Covid-19 na dzieciach w wieku od sześciu miesięcy do 12 lat. Koncern zamierza jako pierwszy w USA uzyskać zgodę na podawanie preparatu Amerykanom w tym przedziale wiekowym.

Moderna ogłosiła we wtorek, że pierwsi uczestnicy dziecięcego badania KidCOVE otrzymali pierwsze dawki preparatu. Spośród koncernów, których szczepionki zostały już dopuszczone do użytku w USA, Moderna jest pierwszym przeprowadzającym testy na tak małych dzieciach.

 

Docelowo badanie obejmie 6750 dzieci w wieku powyżej sześciu miesięcy i poniżej 12 lat ze Stanów Zjednoczonych i Kanady. W akcji pomagać będzie amerykański Narodowy Instytut Zdrowia (NIH).

 

Testy podzielono na dwie części. Pierwsza faza ma na celu określenie prawidłowego dawkowania dla dzieci w wieku od sześciu miesięcy do 2 lat oraz oddzielnie dla wieku od 2 do 12 lat.

 

ZOBACZ: Koniec z maseczkami i lockdownem. Kolejne stany znoszą obostrzenia

 

- Dzieci często potrzebują mniejszych dawek szczepionek niż dorośli, a my chcemy mieć pewność, że znajdziemy najlepszą dawkę, by zwiększyć ich odporność - tłumaczy Jacqueline Miller, zajmująca się w Modernie leczeniem chorób zakaźnych.

 

Rok obserwacji zaszczepionych

 

Druga część badania dotyczyć będzie bezpieczeństwa, tolerancji i skuteczności dawek podawanych w 28-dniowym odstępie. Uczestnicy będą monitorowani przez 12 miesięcy po drugim szczepieniu.

 

Szczepionka Moderna była drugą, która w grudniu otrzymała w USA "zielone światło". Można ją podawać osobom w wieku co najmniej 18 lat. Preparat Pfizer/BioNTech został zatwierdzony dla osób w wieku 16 lat i starszych.

 

ZOBACZ: Niedzielski: nowa ścieżka testowania na koronawirusa - nie będzie potrzebne skierowanie od lekarza

 

Zarówno Moderna, jak i Pfizer rozpoczęły już badania dla dzieci w wieku powyżej 12 lat. Koncerny liczą na udostępnienie szczepionek tej grupie wiekowej jeszcze w 2021 roku.

 

Najmłodsi muszą poczekać

 

Prezydent Joe Biden prognozował w lutym, że uczniowie szkół średnich mogą otrzymać szczepionkę jesienią. Ich koledzy i koleżanki ze szkół podstawowych prawdopodobnie będą musieli poczekać do przyszłego roku.

 

Według amerykańskich rządowych danych dzieci rzadziej doświadczają ciężkiej choroby lub śmierci z powodu koronawirusa. Mniej niż 0,2 proc. wszystkich ofiar śmiertelnych Covid-19 w USA dotyczy osób poniżej 17. roku życia. Nieletni mogą jednak przenosić wirusa na dorosłych.

dsk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie