Zniszczono mural Banksy'ego. Ktoś użył podpisu zmarłego rywala

Kultura
Zniszczono mural Banksy'ego. Ktoś użył podpisu zmarłego rywala
Google Street View/Twitter
Poniżej graffiti zamieszczono napis "Team Robbo", co może nawiązywać do artysty Kinga Robbo, z którym Banksy toczył długotrwały spór.

Mural, który z początkiem marca pojawił się na ścianie nieczynnego więzienia w Reading w Wielkiej Brytanii został częściowo zniszczony. Nieznany sprawca zamalował czerwoną farbą fragment pracy. Poniżej zamieszczono napis "Team Robbo", co może nawiązywać do artysty graffiti Kinga Robbo, z którym Banksy toczył długotrwały spór.

Rywalizacja artystów miała rozpocząć się w 2009 roku, kiedy Banksy zamalował jeden z tagów (podpisów) King Robbo. Zmarły w 2004 roku artysta był pogrążony w śpiączce, z której lekarzom nie udało się go wybudzić. Bezpośrednia przyczyna zgonu nie jest znana, ale mówi się o urazie głowy spowodowanym upadkiem ze schodów.

 

Grafika pojawiła się na ścianie nieczynnego więzienia z początkiem marca. Banksy, kilka dni po tym jak namalował nowe graffiti, przyznał się, że to jego praca. Zamieścił także nagranie, na którym zdradza swój warsztat. 

 

 

Nagranie rozpoczyna się czołówką z programu Roberta Normana Rossa, znanego również jako Bob Ross. To amerykański malarz i nauczyciel sztuki. Był twórcą i prowadzącym program "The Joy of Painting" emitowanego w latach 1983–1994.

 

ZOBACZ: Niemiecka organizacja zabrała uchodźców z łodzi Banksy'ego. Na pokładzie było ciało

 

Przez całą długość materiału słyszymy głos Rossa, który udziela wskazówek początkującym malarzom. Widzimy jednak kulisy nocnej akcji Banksy'ego, który - wykorzystując szablon - nanosi na ścianę farbę w sprayu. 

 

 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Banksy (@banksy)

 

Już wówczas eksperci informowali, że namalowana postać mężczyzny ma być nawiązaniem do postaci słynnego pisarza Oscara Wilde'a, który był przetrzymywany w więzieniu za "przestępstwa homoseksualne".

 

Walka o więzienie

 

Ostatni więzień opuścił jego mury w 2013 roku, a budynek został wystawiony na sprzedaż przez rząd w 2019 roku. Poinformował o tym portal "Street Art News".

 

Wideo: Banksy zdradził kulisy swojej pracy. Wzbudził zainteresowanie turystów

  

BBC podaje, że lokalni działacze walczą o to, aby dawne więzienie stało się ośrodkiem sztuki, a nie zostało przeznaczone na mieszkania.

 

Na ścianie widzimy postać mężczyzny trzymającego się kilku powiązanych ze sobą fragmentów materiału. Pod jego nogami zwisa maszyna do pisania. 

 

 

Słynny pisarz 

 

Pomiędzy 1895 a 1897 rokiem w więzieniu w Reading przebywał słynny pisał Oscar Wilde. W tym czasie powstał utwór "Ballad of Reading Gaol" czyli "Ballada o więzieniu w Reading". Jej treść odzwierciedlała brutalność ówczesnego systemu karnego.

 

Wilde został skazany po ujawnieniu jego romansu z lordem Alfredem Douglasem, brytyjskim pisarzem, poetą i tłumaczem. 

 

ZOBACZ: Najnowsze dzieło Banksy'ego zniknęło, zanim pojawiło się w internecie

 

O artyście było głośno wcześniej tego roku, kiedy jego mural przedstawiający dziewczynkę używającą opony od roweru jako pierścienia do hula-hoop został w zdjęty wraz z fragmentem elewacji z jednego budynków w Nottingham w środkowej Anglii i sprzedany kolekcjonerowi.

 

W środę z samego rana specjalna ekipa, która już wcześniej wycinała ze ścian budynków dzieła Banksy'ego, bezpiecznie usunęła znajdujący się tam od połowy października zeszłego roku mural.

 

Masa kontrowersji

 

Sprawa wzbudziła jednak spore kontrowersje. Nabywca John Brandler powiedział stacji BBC, że zapłacił za mural "sześciocyfrową kwotę", co oznacza co najmniej sto tysięcy funtów i - jak twierdzi - uratował go przed zniszczeniem, które byłoby nieuchronną konsekwencją umieszczenia przez władze miejskie na nim osłony z pleksiglasu. Brandler, który ma już kilka innych dzieł Banksy'ego, zapowiedział, że nowo nabyty mural trafi wystawę poświęconą sztuce ulicznej w muzeum w Bury St Edmunds.

 

Władze Nottingham przyznały, że są rozczarowane tym, iż dzieło Banksy'ego zniknęło z miasta, ale nie były w stanie temu zapobiec. Skontaktowały się z Pest Control, biurem zachowującego anonimowość artysty, ale nie zgodził się on na przeniesienie muralu w inne miejsce, więc decyzja o jego sprzedaży należała do właściciela budynku.

 

Ale przeniesienie muralu - nawet jeśli go ratuje przed zniszczeniem - jest zaburzeniem koncepcji artysty. Banksy nieprzypadkowo namalował go na budynku koło znaku drogowego, do którego przypięty był stary, zdezelowany rower bez tylnego koła. Nie przypadkiem też na lokalizację wybrał Nottingham, miasto mające długą tradycję w produkcji rowerów, choć większość z tamtejszych firm już nie istnieje.

msl/grz/ "The Guadian"
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie