Protest przed ambasadą USA w zw. ze śmiercią George'a Floyda

Polska
Protest przed ambasadą USA w zw. ze śmiercią George'a Floyda
PAP/Mateusz Marek
Protest przed ambasadą Stanów Zjednoczonych w Warszawie zorganizowany przez Koalicję Zjednoczeni Przeciwko Rasizmowi

W sobotę przed ambasadą USA w Warszawie odbył się protest w związku ze śmiercią George'a Floyda. Manifestujący wyrażali swój sprzeciw wobec rasizmu i brutalnym zachowaniom amerykańskiej policji wobec Afroamerykanów.

Sobotni protest zorganizowała koalicja Zjednoczeni Przeciw Rasizmowi. Protestujący mieli ze sobą transparenty z hasłami: "Dość rasizmu i przemocy", "Solidarność z buntem w USA", czy "Stop brutalności policji". Rzecznik prasowy stołecznej policji nadkom. Sylwester Marczak poinformował, że manifestacja przebiegła bez zakłóceń.

 

30-letni Piotr zaznaczył, że wziął udział w proteście, by wyrazić solidarność z protestującymi w USA oraz wyrazić sprzeciw na wobec złego traktowania obywateli przez amerykańskie władze i policję. "Wpływ na sytuację w Stanach mamy minimalny, ale przynajmniej możemy się zsolidaryzować" - tłumaczył.

 

ZOBACZ: Policjanci popchnęli 75-latka i zostali ukarani. Ich koledzy rezygnują ze służby

 

Jak dodał, "olbrzymia dyskryminacja Afroamerykanów jest od kilkudziesięciu lat zamiatana pod dywan przez amerykańskich polityków".

 

"Nie podoba mi się to, co dzieję się w Stanach Zjednoczonych, jestem mi z tego powodu bardzo smutno" - powiedziała 24-letnia Klara, uczestniczka protestu. "Dużo ludzi cierpi. Jeśli ktoś jest sygnowany przez kolor skóry, częściej pada ofiarą zabójstwa z błahych powodów" - dodała.

 

Protest przed ambasadą USA w PolscePAP/ Mateusz Marek
Protest przed ambasadą USA w Polsce

 

65-letni Andrzej podkreślił, że działania na tle rasistowskim są "upokorzeniem człowieka". "Rasiści maja kiepską samoocenę; to, że potrzebują kogoś kopać, poniżać, świadczy o nich samych" - dodał. Ocenił, że udział wielu młodych ludzi w sobotniej demonstracji świadczy o świadomości i orientacji społeczeństwa w bieżących wydarzeniach.

 

PAP/Mateusz Marek

 

 

46-letni Afroamerykanin George Floyd zmarł 25 maja podczas zatrzymania przez policję za domniemaną próbę zapłacenia fałszywym banknotem 20-dolarowym. Policjant przygniótł go do ziemi i klęczał na jego szyi przez 8 minut i 46 sekund. Na nagraniu wideo z aresztowania słychać, jak Floyd, który był nieuzbrojony, mówił, że nie może oddychać.

 

Protest przed ambasadą Stanów Zjednoczonych w WarszawiePAP/ Mateusz Marek
Protest przed ambasadą Stanów Zjednoczonych w Warszawie

 

 

ZOBACZ: Włoskie ministerstwo zdrowia: epidemia nie skończyła się

 

Zabicie Floyda wywołało protesty w USA. Fala demonstracji, w większości pokojowych, ale przeradzających się czasem w agresję i akty wandalizmu, ogarnęła wszystkie duże amerykańskie miasta. Podobne protesty odbywają sią m.in. w Belgii czy Australii. 

ml/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie