Trzaskowski o Koalicji 276: niczego nikomu nie narzucamy. Liczymy na refleksję

Polska
Trzaskowski o Koalicji 276: niczego nikomu nie narzucamy. Liczymy na refleksję
Polsat News
Prezydent Warszawy przyznał, że pojawiają się różne koncepcji np. dwa lub trzy bloki opozycji

Tworzymy zespoły robocze, które będą pracować nad propozycjami, co do których się wszyscy zgadzamy - powiedział o koncepcji "Koalicji 276" prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Na początku lutego liderzy PO: Borys Budka i Rafał Trzaskowski wystąpili wspólnie na konferencji pod hasłem "Czas na zmiany". Zaproponowali tam stworzenie "Koalicji 276" (nazwa nawiązywała do większości, jaka potrzebna jest w Sejmie do odrzucenia prezydenckiego weta) jako forum współpracy formacji opozycyjnych.

 

- Nikomu niczego nie narzucamy – liczymy na refleksję. Po miesiącu widzę pewną zmianę w myśleniu innych sił opozycyjnych, tworzymy zespoły robocze, które będą pracować nad propozycjami, co do których się wszyscy zgadzamy" - powiedział Trzaskowski w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną".

 

ZOBACZ: Co dalej z ruchem Rafała Trzaskowskiego? Prezydent Warszawy w "Graffiti"

 

Prezydent Warszawy pytany był m.in. o to, czy bardziej korzystny byłby start opozycji w dwóch blokach. Przyznał, że pojawiały się różne pomysły – może dwa, może trzy bloki opozycji.

 

"Moglibyśmy obalać weto prezydenta"

 

- My od miesięcy jednak podkreślamy, że metoda podziału mandatów d’Hondta jest bezwzględna i budowanie dwóch bloków jest ryzykowne - powiedział. Podkreślił, że wspólna lista to najbardziej sensowne rozwiązanie.

 

ZOBACZ: Media: Trzaskowski i Biedroń na tajnym spotkaniu. Rozmawiali o współpracy

 

- Jeżeli każdy pójdzie osobno – Hołownia, my, Lewica, PSL – to będzie bardzo trudno pokonać PiS. Wydaje się, że dzisiaj ani KO, ani Hołownia, ani Lewica nie ma 40 proc. - podkreślił Trzaskowski. W jego ocenie "już widać, że razem moglibyśmy nawet obalać weto prezydenta".

 

- To wszystkich nas powinno zmobilizować do rozmów o jednej liście, na której każdy zachowa swoją autonomię - powiedział Trzaskowski.

dsk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie