Co dalej z ruchem Rafała Trzaskowskiego? Prezydent Warszawy w "Graffiti"

Polska
Co dalej z ruchem Rafała Trzaskowskiego? Prezydent Warszawy w "Graffiti"
Polsat News
Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski w "Graffiti"

- W ramach ruchu Wspólna Polska konsolidujemy samorządy i przygotowujemy analizy potrzeb Polek i Polaków. Nasze projekty będziemy realizować wtedy, gdy epidemia zacznie się wygaszać - powiedział w "Graffiti" prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski (PO). Jak dodał, w przeciągu najbliższych tygodni jego ruch przedstawi swoje pierwsze projekty.

Wspólna Polska, czyli ruch Rafała Trzaskowskiego, oficjalnie zainaugurował 17 października 2020 roku. Prezydent Warszawy zadeklarował wówczas stworzenie ruchu będącego "przestrzenią dialogu i współpracy samorządowców, organizacji pozarządowych, ekspertów, ale także polityków i wszystkich ludzi dobrej woli, którzy chcą działać".

 

Polityk obiecał m.in. powołanie nowego związku zawodowego o nazwie "Nowa Solidarność", który miałby reprezentować m.in. osoby samozatrudnione i pracujące na tzw. umowach śmieciowych. Jednym z głównym celów Wspólnej Polski ma być "profesjonalizacja polityki", bo jak zaznaczył Trzaskowski, należy "wyposażyć opozycję w wiedzę oraz instrumenty konieczne do wygrywania wyborów. Zaplecza analityczne, platformy internetowe, bazy danych instrumenty potrzebne do odkłamywania propagandowej machiny władzy". 

 

Rafał Trzaskowski powiedział we wtorek w "Graffiti", że Wspólna Polska będzie przygotowywała swoje projekty tak, żeby przygotować się do wyborów w 2023 roku. Jak dodał, projekty jego ruchu mają dotyczyć m.in. edukacji, grantów dla młodych ekologów czy statusu związków zawodowych i będą przedstawione "w ciągu najbliższych tygodni".

 

ZOBACZ: Trzaskowski: Warszawa dostaje zbyt mało szczepionek. Tysiące lekarzy czekają

 

- Myśmy przez ostatnie tygodnie przede wszystkim zajmowali się konsolidacją samorządów. Planujemy także przedstawić apel jak sobie radzić z epidemią, to samo się dzieje ze szczepieniami - opowiedział.

 

Jak dodał, konsolidacja samorządów potrzebna jest z racji tego, że są miejsca w Polsce, gdzie opozycja jest słaba. - Przygotowujemy analizy potrzeb Polek i Polaków. Zrobienie tego projektu razem z wolontariuszami może się wydarzyć po epidemii - powiedział.

 

WIDEO: Rafał Trzaskowski w "Graffiti"

  

Woj. mazowieckie bez węgla do 2030 roku?

 

Rafał Trzaskowski w rozmowie z Marcinem Fijołkiem przyznał, że trafia go szlag, gdy widzi wskaźniki jakości powietrza w Warszawie. Podkreślił jednak, że to wina lat zaniedbań całego kraju i tego, że wciąż jesteśmy zależni od węgla.

 

Jak powiedział, władze w Warszawie starają się likwidować tzw. kopciuchy i wprowadzają politykę stawiającą na transport publiczny.

 

- Podjęliśmy decyzję razem z sejmikiem woj. mazowieckiego, że odchodzimy od węgla tam, gdzie możemy - wskazał prezydent Warszawy. Dodał jednak, że samorząd nie ma wpływu na mix energetyczny w całym kraju.

 

Trzaskowski był także pytany o ewentualny zakaz palenia węglem w stolicy. - Myśmy jasno mówili, że do 2023 roku będziemy ten proces przyspieszać i mam nadzieję, że po 2030 roku już w ogólne nie będzie węgla w woj. mazowieckim - ocenił.

 

Poprzednie odcinki programu dostępne są tutaj

zdr/ Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie