Spotkanie kierownictwa PiS. Jest decyzja ws. orzeczenia TSUE

Polska
Spotkanie kierownictwa PiS. Jest decyzja ws. orzeczenia TSUE
zdjęcie archiwalne/ Polsat News
Jarosław Kaczyński

Po niemal trzech godzinach zakończyło się środowe spotkanie kierownictwa Prawa i Sprawiedliwości. Politycy PiS mieli rozmawiać m.in. o sytuacji w Zjednoczonej Prawicy. - Podjęto decyzję o zwróceniu się do rządu, by skierował on wniosek do Trybunału Konstytucyjnego o ustosunkowanie się do niedawnego orzeczenia TSUE - poinformowała rzecznika partii Anita Czerwińska.

Wicemarszałek Sejmu i szef klubu PiS Ryszard Terlecki wchodząc na spotkanie mówił dziennikarzom, że "zarówno sytuacja pandemiczna, działania rządu, jak i sytuacja w koalicji będzie przedmiotem dzisiejszego spotkania prezydium Komitetu Politycznego".

 

- PiS zwraca się do rządu o podjęcie uchwały w sprawie skierowania wniosku do Trybunału Konstytucyjnego o ustosunkowanie się do orzeczenia TSUE, którego fragmenty kwestionują wyższość konstytucji wobec wszystkich źródeł prawa w RP, w tym zawartych przez Polskę traktatów o UE i funkcjonowaniu UE, a także wtórnego prawa Unii Europejskiej - powiedziała Czerwińska.

 

Trybunał Sprawiedliwości UE odpowiadając na pytania Naczelnego Sądu Administracyjnego orzekł we wtorek, że "kolejne nowelizacje ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, które doprowadziły do zniesienia skutecznej kontroli sądowej rozstrzygnięć Rady o przedstawieniu prezydentowi wniosków o powołanie kandydatów na sędziów Sądu Najwyższego, mogą naruszać prawo UE".

 

ZOBACZ: Konflikt w Porozumieniu. Terlecki: spotykanie się z opozycją obniża nasze zaufanie

 

We wtorek po południu prezes PiS Jarosław Kaczyński spotkał się z szefem Porozumienia Jarosławem Gowinem. Jak przekazał jeden z polityków Zjednoczonej Prawicy znający kulisy spotkania, odbyło się ono w dobrej atmosferze. Jak dodał, Jarosław Gowin w czasie spotkania wyraził oczekiwanie, by umowa koalicyjna była przestrzegana.

 

Z kolei w poniedziałek - jak informował w TVN24 wiceminister sprawiedliwości Michał Woś (Solidarna Polska) - odbyła się "bardzo konstruktywna rozmowa" rozmowa Kaczyńskiego z szefem SP Zbigniewem Ziobrą. Według Wosia "prezesi rozmawiali o sprawach fundamentalnych". - Mieliśmy okazję przypomnieć nasz wspólny program – dodał wiceszef MS.

"Bardzo poważna propozycja dla społeczeństwa"

Terlecki pytany czy podczas środowego spotkania kierownictwo PiS zajmie się również tematem Nowego Polskiego Ładu odparł, że "jest taka sytuacja, że w tej chwili wszyscy jesteśmy zainteresowani przede wszystkim wzrostem liczby zachorowań (na Covid-19) i to jest najważniejszy temat, więc może należy trochę odwlec ogłoszenie tego planu".

 

Szef PiS w niedawnej rozmowie z PAP wskazywał, że Nowy Polski Ład jest to "bardzo poważna propozycja dla społeczeństwa". - Nasze dotychczasowe programy, to wszystko w jakimś sensie było rozwijaniem programu napisanego na jesieni 2008 r. Natomiast Nowy Polski Ład jest już nową jakością, i naprawdę warto go wprowadzić - powiedział Kaczyński.

 

ZOBACZ: Kaczyński: kto rozbija prawicę, działa przeciw Polsce, rodzinie i wartościom

 

Z kolei zgodnie z zapowiedzią premiera Mateusza Morawieckiego, program Nowy Polski Ład będzie zawierał przede wszystkim plany inwestycyjne, ale także propozycje dotyczące wielu dziedzin życia społecznego oraz gospodarczego w czasie po pandemii. W ramach programu rząd - jak informował Morawiecki - zaproponuje cały szereg projektów infrastrukturalnych i innowacyjnych. 

ms/zdr/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie