"Otwarcie dróg" czy "nic z tego nie będzie"? "Debata Dnia" o szczepionkach z Chin

Polska
"Otwarcie dróg" czy "nic z tego nie będzie"? "Debata Dnia" o szczepionkach z Chin
Polsat News
W "Debacie Dnia" politycy komentowali rozmowę prezydenta Dudy z Xi Jinpingiem o ew. sprowadzeniu szczepionek

- Nie widzę niczego złego w szukaniu różnych źródeł dostaw szczepionki. W tym zakresie uwierzyliśmy Unii Europejskiej i okazało się, że nie stanęła na wysokości zadania - mówił w "Debacie Dnia" poseł PiS Daniel Milewski, komentując plany sprowadzenia do Polski specyfiku przeciw Covid-19 z Chin. Natomiast Katarzyna Lubnauer (KO) przyznała, że nie wierzy w bezpieczeństwo chińskiej szczepionki.

Prezydent Andrzej Duda w poniedziałek rozmawiał telefonicznie z prezydentem Chin Xi Jinpingiem. Na wniosek premiera Mateusza Morawieckiego, Duda zapytał m.in. o możliwość zakupu przez Polskę szczepionek na Covid-19 wyprodukowanych w ChRL.

 

O tę kwestię Agnieszka Gozdyra zapytała swoich gości w środowej "Debacie Dnia". Daniel Milewski, reprezentujący PiS, przyznał, że "nie widzi niczego złego w szukaniu różnych źródeł dostaw szczepionki".

 

- W tym zakresie uwierzyliśmy Unii Europejskiej i okazało się, że nie stanęła na wysokości zadania - stwierdził.

 

ZOBACZ: Nowojorski wariant koronawirusa. Urzędnicy chcą pomocy od rządu

 

Jak dodał Milewski, rządzący "na pewno nie będą pukać do drzwi Kremla", by szczepionki przeciw Covid-19 zamawiać z Rosji.

 

Odpowiedział mu Andrzej Rozenek z Lewicy, oceniając, że obecny rząd Polski "śmie twierdzić, iż UE sobie z czymś nie poradziła".

 

- Trzeba było pracować razem z koleżankami i kolegami z Unii, kiedy wy spaliście, a nie mieć pretensje do całego świata - powiedział.

 

"To pozorna aktywność prezydenta"

 

Zdaniem posła Lewicy, prezydent "wirtualnie" wybrał się do Chin po szczepionki. Porównał to z wizytą Dudy w Stanach Zjednoczonych w połowie ubiegłego roku i rozmowy z Donaldem Trumpem.

 

- Skutki tych wizyt będą takie same, a więc nic z tego nie będzie. To pozorna aktywność prezydenta - ocenił Rozenek.

 

WIDEO: "Debata Dnia" o szczepionkach z Chin. Politycy komentują

  

Głos zabrał również Robert Anacki należący do Porozumienia. Jak zapewnił, "nie ma problemu z tym, że prezydent dyplomatycznie otwiera drogi".

 

ZOBACZ: Zasłynęła na początku pandemii. Co dziś robi barwna postać sanepidu?

 

- Gdyby chińska szczepionka zdobyła pozwolenia od UE i w ramach tej wspólnoty wynegocjowano dobre warunki współpracy to my, jako Polacy, moglibyśmy dołożyć swoją cegiełkę - zauważył.

 

Lubnauer: nie wierzę w bezpieczeństwo chińskiej szczepionki

 

Sprawę ewentualnego zamówienia szczepionek z ChRL skomentowała także Katarzyna Lubnauer z Koalicji Obywatelskiej.

 

- Tak, jak nie wierzę w to, że Chiny nie mają już żadnego przypadku koronawirusa, ani drugiej czy trzeciej fali zakażeń, tak samo nie wierzę w bezpieczeństwo ich szczepionki - mówiła w "Debacie Dnia".

 

Według niej, Polska "nie powinna eksperymentować", lecz dobrze gospodarować dawkami, które otrzymuje w ramach kontraktu unijnego.

wka/bas/ polsatnews.pl, Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie